Türk Sanayicilerden Bulgaristan'a Vize TepkisiPerşembe, 29 Eylül 2011

Türk Sanayicilerden Bulgaristan'a Vize TepkisiTrakya Bölgesi'ndeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları yönetim kurulu üyeleri, Bulgaristan'ın vize uygulamalarını protesto etmek amacıyla Bulgaristan'a gitmeme ve vize talep etmeme kararı aldı.
Trakya Bölgesi'ndeki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları yönetim kurulu üyeleri, Bulgaristan'ın vize uygulamalarını protesto etmek amacıyla Bulgaristan'a gitmeme ve vize talep etmeme kararı aldı.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Mustafa Yardımcı, yaptığı açıklamada, yaptıkları toplantıda bir dizi karar aldıklarını söyledi.

Trakya bölgesindeki oda ve borsa üyesi iş adamlarının en önemli sorunlarının başında Bulgaristan ile vize problemi olduğunu, belirten Yardımcı, bu nedenle de toplantıda Bulgaristan'ın vize uygulamasını protesto etmek amacıyla Bulgaristan'a gitmeme ve vize talep etmeme kararı aldıklarını bildirdi.

Bulgaristan'ın vize konusunda yaptıklarına anlam veremediğini ifade eden Yardımcı, şunları kaydetti:

"Biz oda ve borsalar olarak bir süre Bulgaristan'a gitmeme ve vize talep etmeme kararı aldık. Mecbur olan üyelerimiz gidebilir. Ancak biz böyle bir karar aldık. Çünkü, bizden üstünlüğü olmayan bir ülkenin bize bu şekilde uygulama yapması bizim gücümüze gidiyor. Hatta ben sabahları arabam ile Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu'nun önünden geçerken kapılarda bekleyen insanları gördüğümde benim gücüme gidiyor. Türkiye kim, Bulgaristan kim? Kumarhanelere gidenlere anında vize veren bir ülke, benim oda, borsa başkanıma ve Bulgaristan'da iş yapan iş adamına vize vermiyor. Biz bu açıklamaları internet sitelerimize de koyacağız. Bu şekilde sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu sadece iş adamı, bizim için değil, sizler için, esnaf içinde geçerli bir şey. Böyle bir tepki göstereceğiz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Bulgaristan'da katıldığı bir toplantıda Bulgaristan Cumhurbaşkanı'ndan vize sorununun çözümü için girişimlerde bulunmasını istedi. Ama buna rağmen hala bu uygulamayı yapıyorlar. Dolayısıyla bu bizim gücümüze gidiyor. Türk olarak benim gücüme gidiyor. Başkonsolos, bana (ben sana vize veriyorum) diyor. Bana vize veriyorsun bu önemli değil. Ama benim üyeme vermiyorsun. Bana (ben senin gönderdiğin kişiye vize veriyorum. Senin gönderdiğin kişi benim için makbuldür) diyor ama vize vermiyor. Biz Başkonsolosu ne zaman ziyarete gitsek (No problem, no problem) diyor. Nasıl yok problem? Problemden başka bir şey yok."

Mustafa Yardımcı, Bulgaristan ile ilgili vize problemini Ankara'ya, Dışişleri Bakanlığına bir kaç kez aktardıklarını sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER