TÜRK SANAYİCİLERİN VİZE SIKINTISI BİTMEK BİLMİYORPerşembe, 30 Aralık 2010

TÜRK SANAYİCİLERİN VİZE SIKINTISI BİTMEK BİLMİYOREdirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Yalçıner, Bulgaristan'ın, Trakyalı Türk iş adamlarına ve turistlere vize konusunda zorluk çıkarmasını sert bir dille eleştirerek, "Kumarbazlara vize veriliyor, iş adamlarına, turistlere verilmiyor" dedi.

Yalçıner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğunun, başta Edirne olmak üzere Kırklareli ve Tekirdağlı vatandaşlara, iş adamlarına vize vermekte zorluk çıkardığını söyledi.

Daha önce görev yapan başkonsoloslarının bölge insanını tanıdığı için vize işlemlerinde hiç bir sorun çıkmadığını ifade eden Yalçıner, sorunun, Edirne Başkonsolosu Vilco Markov'un göreve başlamasıyla ortaya çıktığını belirtti.

Yalçıner, şöyle devam etti: "Bundan önceki başkonsoloslar, ilimizde uzun süre görev yaptıkları için Edirne halkını tanıyordu. Bu nedenle de rahatlıkla vize veriyorlardı. Vize için istenilen evrakları götürdüğünüz zaman bir yıllık veya uzun süreli giriş çıkışlı vizeler veriyordu. Fakat başkonsolosun değişmesinden sonra vize problemleri başladı. Yeni konsolos, vize için istenilen evrakların tam olmasına rağmen vize vermiyor ve talepleri geri çevirerek bekletiyor. Bu işadamlarımızı veya o ülkeyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızı zorda bırakıyor." Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde sınıra yakın olan illerin vatandaşlarının, kolaylıkla kendi bölgelerindeki ülkelerin illerine rahatlıkla geçebildiğini ve alış verişlerini yapabildiğini vurgulayan Yalçıner, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki vatandaşlarımız sınır ülkelerin kentlerine giderek akrabalarını ziyaret edip görüşebilirken, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ gibi sınırı olan yerlerde çok zahmet çekiyoruz. Bize burada vize üzerine vize uyguluyorlar" dedi.

Sorunun çözümü için Başkonsolos Vilco Markov'u ziyaret ettiklerini, ancak bir sonuç alamadıklarını bildiren Yalçıner, şunları kaydetti: "Kendisine Bulgaristan ile iş yapmak isteyenler ile turistik ziyaret yapmak isteyenlere neden vize de zorluk çıkartıyorsunuz diye sorduk. Dedi ki bize (davet mektubu getirin) Nereden alacağız davet mektubunu diye sorduğumuzda bize (Haskovo Ticaret Odası, Svilengrand Ticaret Odası veya Bulgaristan'daki esnaf odalarından) dedi. Bunun üzerine görüştüğümüz Haskovo Ticaret Odası davet mektuplarını para karşılığı vermeye başladı. Bu da tamam. Vatandaş bütün evraklarını, tapularını, ticaret faaliyet belgelerini, banka hesap cüzdanlarını getirmiş, sağlık sigortası yaptırılmış, ama buna rağmen yine vize verilmiyor. Bu davetiyeyi veren senin resmi bir organın. Hem dostluk, komşuluktan bahsedeceksiniz, hem de vizede zorluk çıkartacaksınız.

Biz Edirne'de iki tane Bulgar kilisenin onarılmasına öncülük yaptık.

Bulgarlar geliyorlar ibadetlerini rahatlıkla yapıyorlar. Edirne'ye istedikleri gibi girip çıkıyorlar. Bulgar kilisesinin bahçesine büst diktiler. Bu büstün sahibi zamanında İstanbul'da Türklere karşı ayaklanmayı sağlayan, çetecilere silah ve para toplayan bir papazdı. O papazın büstünü Edirne'de kilisenin önüne diktiler. Bunu bildiğimiz halde iyi dostluk ve komşuluk adına ses çıkarmadık.

Yaptığımız ziyarette bizi rahatsız veren başkonsolosun sözleriydi. Bize (Bulgaristan'daki Haskov, Sofya'daki kumarhanelerden kartınız varsa size en az üç aylık çok girişli çıkışlı vize veririm) diyor. Kumarbazlara vize veriliyor, işadamlarına, turistlere vize verilmiyor."


DİĞER HABERLER