Türk şirketi Akgün Seramik, Bulgaristan'daki fabrikasını genişletiyorSalı, 30 Kasım 2021

Türk şirketi Akgün Seramik, Bulgaristan'daki fabrikasını genişletiyor

Seramik üretimi yapan Türk şirketi Akgün Seramik, beş yıl önce faaliyete geçirdiği Bulgaristan'daki seramik üretim tesisini genişletiyor. Yaklaşık 8,5 milyon levalık bir yatırımla şirketin Bulgaristan’da faaliyet gösteren yan kuruluşu Dura Tiles BG, Şumnu şehri yakınlarındaki fabrikasında yaklaşık 70 kişilik yeni istihdam sağlayacak.

Dura Tiles BG Şirketi yetkililerinin Eсоnоmіс.bg’ye verdiği bilgiye göre, genişletme projesi, yeni üretim, depo ve idari binaların inşasını içeriyor. Şirket yönetimi, şirketin portföyünü farklı boyut ve tasarımlarda yeni ürünlerle zenginleştirmek için modern makineler ve ekipman almayı planlıyor. Şirket, söz konusu projesi için Ekonomi Bakanlığından A Sınıf Yatırım Sertifikası aldı.

Seramik üretim tesisini genişletme amacıyla şirket on yıldan fazla bir süre önce inşa edilen, ancak sekiz yıl alanı boş duran fabrikaya yakın bir yerde yaklaşık 100 bin metrekarelik bir arazi satın aldı. Yeni arsanın yarısı üzerine kapalı üretim binaları inşa edilmesi ve mevcut olanlarla birlikte üretilen seramik granit hacmini yılda 5 milyon metrekareden 15 milyon metrekareye çıkarılması planlanıyor.

Pandemi ve şirketin teslimat ve lojistik süreçte yaşanan sorunları nedeniyle proje ertelendi. Bu nedenle şirket, yeni üretim tesislerinin devreye alınması için bir tarih belirlemedi.

İşçi İthal Etme

Şu anda yeni pozisyonları doldurulamayan şirket yetkilileri, personel sıkıntısı ve kalifiye işçi sıkıntısı ile ilgili sorunun derinleştiğini belirttiler.

Seramik üretiminin bir bütün olarak kendine özgü doğası gereği, kendi personelini eğitmek için Dura Tiles BG Şirketi, üçüncü ülkelerden deneyimli uzmanlar getiriyor.

Ancak şirkete göre, Bulgaristan'da yabancıları işe alma prosedürü çok uzun ve zor olup normal çalışma sürecini yavaşlatıyor.

Hatırlanacağı üzere koalisyon hükümeti kurulması için yapılan müzakereler sırasında partiler, AB vatandaşı olmayanların AB ülkelerinde serbestçe çalışmalarını sağlayan startup vizesi ve mavi kart vizesi uygulaması yoluyla iş dünyası önündeki benzer bir engelle mücadele etme görüşü etrafında birleştiler.

Tedarik Zinciri

 Büyük ölçüde ana yapı malzemelerine dayanan benzer bir sektörde şu anda tedarik zincirlerinde yaşanan gecikmeler en büyük. Şirket yetkilileri, zorlukların sadece teslimatlarında değil, aynı zamanda bitmiş ürünlerin ihracatında da yaşandığını belirtiyorlar. Nakliye maliyetlerinin artması nedeniyle ulaşımın büyük bir rol oynadığı malzemelerin teslim fiyatını hesaplamak giderek zorlaşıyor. Nakliye maliyetlerinin artması, ürünlerin maliyetinin de artmasına yol açıyor ve buna bağlı olarak siparişlerin ve özellikle de üçüncü ülkelere ürün ihracatından elde edilen gelirler de azalıyor.  

Genel olarak Akgün Seramik’in Bulgaristan'daki fabrikası, üretiminin yarısından fazlasını Avrupa'da ve dünya çapında 14'ten fazla ülkeye ihraç etmektedir. Şirketin ürünleri Romanya, Sırbistan, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Hırvatistan, Yunanistan, Moldova, Macaristan, İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, Lübnan ve Almanya'da iyi bilinmektedir.

Dura Tiles BG Şirketinin Akgün Şirketler Grubu’ndaki Yeri

Akgün Seramik San. ve Tic. A.Ş, 1925 yılında kurulan ve seramik karo, banyo duşakabin, vitrifiye, kiremit, tuğla vb. ürün imalatı yapan Akgün Şirketler Grubu'na bağlı şirketleri temsil eden ana şirkettir. Akgün Şirketler Grubu'na ait Türkiye’de beş ve Bulgaristan’da bir fabrika bulunuyor. Tüm üretim tesislerinin toplam kapasitesi yılda 40 milyon metrekare seramik karonun üzerinde, yani Bulgaristan'da Şumnu yakınlarındaki üretim tesisinin genişletilmesi ile Bulgaristan’da konumlanma grup için önemli ölçüde daha değerli hale gelecektir. Akgün Şirketler Grubunun ayrıca vitrifiye ürünleri üretimi yapan üç fabrikası, bir mobilya fabrikası, iki tuğla fabrikası ve bir kiremit fabrikası daha bulunmaktadır.


DİĞER HABERLER