Türk şirketin yaptığı otoyol hizmete açıldıPazartesi, 16 Mayıs 2011

Türk şirketin yaptığı otoyol hizmete açıldı Türk şirketi Mapa Cengiz tarafından yapılan Lülin otoyolu dün hizmete açıldı. 19 kilometre uzunluğundaki otoyol, zor arazi şartlarından dolayı 185 milyon Euro'ya mal oldu. Türk şirketi, bin 260 metre uzunluğunda 3 tünel ve 6 kilometre uzunluğunda köprü ve viyadük inşa etti.

Türk şirketi Mapa Cengiz tarafından yapılan Lülin otoyolu hizmete açıldı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un açılışını yaptığı otoyol, ülkede tek seferde tamamlanan ve hizmete açılan ilk otoyol olarak kayıtlara geçti. Üç yılı aşkın süredir Türk Mapa Cengiz şirketi tarafından inşaatı süren yolun açılışına Başbakan Boyko Borisov ve Avrupa Komisyonu Bölgesel Politika Dairesi Genel Müdürü Dirk Aner iştirak etti. 19 kilometrelik otoyol 185 milyon Euro'ya mal oldu. Finansmanın yüzde 75'i Avrupa fonlarından, kalan kısmı ise devlet bütçesinden karşılandı. Lülin otoyolu, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'yı, çevreyolu ile Pernik şehri yakınlarındaki Daskalovo köyüne bağlıyor.

Otoyol sadece 19 kilometre olmasına rağmen, zor arazi şartlarından dolayı yüksek maliyetle tamamlandı. Türk şirketi bin 260 metre uzunluğunda 3 tünel ve 6 kilometre uzunluğunda köprü ve viyadük inşa etti. Yol boyunca bulunan yerleşim yerlerinin araç sesinden etkilenmemesi için de ses bariyerleri konuldu.

Lülin otoyolunun, yapılması beklenen ve Yunanistan sınırına kadar uzanacak olan Struma otoyoluna bağlanması bekleniyor. Bulgaristan'ın yıl başında onayladığı programa göre 2020 yılına kadar 7 otoyolun tamamlanmasını hedefliyor. Gelecek yıl, Bulgaristan'ın bir ucundan diğer bir ucunu birbirine bağlaması beklenen Trakya otoyolunun hizmete girmesi planlanıyor. Sofya ile Pernik yolundan günde 15 bin otomobil geçiyor. Otoyolun hizmete girmesiyle TIR'lar artık Sofya'ya girmeden çevreyoluna yönlendirilecek.

Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Komisyonu Bölgesel Politika Dairesi Genel Müdürü Dirk Aner ile birlikte açılış öncesi helikopter ile otoyolu denetledi. Başbakan, açılışta yaptığı konuşmada otoyolu zamanında tamamladığı için inşaatı yapan Türk şirketine teşekkür etti. Bundan sonra otoyolların yapılmasına devam edileceğini ve 2020'ye kadar hedeflenen 7 otoyolu yapacaklarına dair Avrupa Birliği temsilcilerine garanti veren Borisov, bu yapılanları raporlarına yansıtmalarını istedi. Aner'e helikopterde Almanya'nın ekonomisini hızlandırması için ilk önce neler yaptığını sorduğunu ve 'otoyol' cevabını aldığını aktaran Borisov, "Almanların, Fransızların ve İngilizlerin gittiği yoldan gidelim. Otoyolları inşa edelim. Böylece ülke ekonomisi hızlanacaktır." açıklamasında bulundu.


DİĞER HABERLER