Türk tiyatrosunun Boyacı adlı oyunun muhteşem galasıCuma, 28 Kasım 2014

Türk tiyatrosunun Boyacı adlı oyunun muhteşem galasıDün akşam Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu'nun sahnelediği Boyacı adlı komedi oyununun galasını yaptı. Oyun, Türkiye Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle Kırcaali'de sahnelendi.

Yoğun bir katılımla galası gerçekleştirilen oyun başarıyla sahnelendi, beğeniyle izlendi ve bol bol alkış ile takdir aldı. Yaklaşık iki saat süren oyun salonu dolduran izleyicileri kahkahalara boğdu. Oyunun yönetmeni ve sahne dekor ve kostüm tasarımcısı İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndan Burak Karaman ve Behlüldane Tor. Boyacı oyunun galasını oyunun yazarı ünlü dramaturg Tuncer Cücenoğlu ve İstanbul'dan başka konuklar onurlandırdı.

Gala, siyasi ve kültür camiasını bir araya getirdi. Oyunu izlemeye gelenler arasında, T.C. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İmren Kaygısız, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, HÖH Kırcaali Milletvekilleri Erdinç Hayrullah ve Şabanali Ahmet, Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif ve başka yerel siyasetçiler katıldılar.

Bir doktor muayenehanesinde geçen oyunda, boyacı Kadir ve çevresinde gelişen komik olaylar anlatılıyor. Ülkedeki ekonomik açmazlar, ev sorunu, mafya ilişkileri, ihale çıkmazı gibi güncel konuların yanı sıra bireylerin mutsuzluğu, aile ilişkileri, kıskançlık ve aşk ironik bir dille, yoğun bir trafik içerisinde seyirciye aktarıldı.

Komedi oyununda başrolleri konuk oyuncu Tezcan Ferad - Cani ve Rahim Ferad - Raka paylaşıyorlar. Diğer oyuncular da Orhan Tahir, Leman Saleydin, Yakub Yakub, Ayhan Şakir, Dinko Kovaçev, konuk oyuncu Yüksel Esen ve Rusalina Maynalovska. Oyunun Yönetmen Yardımcısı Gülşen Rasim, ışık düzeni Fuat İsmail, kondüit Yıldıray Apturahman-Covani'ye ait.

İki perdelik Türkçe komedi oyunun Bulgarca altyazısı da vardı. Bu da Türklerin yoğun katılımının yanı sıra, Bulgarların da katılımını sağladı.

Oyunun sonunda tüm ekip sahneye davet edildi. Bu oyunun gerçekleşmesinde Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü Yardımcısı Sabiha Mestan'ın büyük rol oynadığı belirtildi. Müdür Dimo Dimov, tüm ekibi tebrik ederken, galaya katılan tüm izleyicilere de teşekkür etti.

Ünlü oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu, oyunlarının Bulgaristan'da oynanmasına çok sevindiğini ifade etti. Matruşka oyununun Plovdiv, Ruse ve Slistre tiyatrolarından, Çığ oyunun ise Plamen Panev'in yönetmeliğinde Kırcaali Tiyatrosu tarafından sahnelendiğini belirtti. Boyacı oyunun tüm ekibini tebrik eden Cücenoğlu, "Çok başarılı bir oyun çıkarttılar. Çok mutlu oldum. Dünyada barışı, ülkelerin yakınlaşmalarını sanatçılar sağlar" dedi. Mustafa Atatürk'ün Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine dair vasiyetini hatırlattı.

Atatürk'ün, "Bulgar halkını küçümsemeyin. Bulgar halkı büyük bir halktır" sözlerini aktardı. Oyun yazarı, "Bu yolda hepimiz çalışıyoruz. Bu hususta benim de küçücük bir tuzum olduysa ben çok mutluyum. Umarım bundan sonra gelişmeler daha iyi olacaktır, daha da yakınlaşacağız. Liderimiz rahat uyusun, onun vasiyetlerini yerine getiriyoruz" dedi.

HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan ve HÖH İl Başkanlığı tarafından gönderilen tebrik mesajları okundu. HÖH İL Başkanı Bahri Ömer'in mesajında Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu'nun Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgede ihtiyaçları karşılamak üzere faaliyetine devam ettiği kaydediliyor. Mesajda, "Çağdaş Avrupa değerleri doğrultusundaki kültür çeşitliliğinin korunması çabalarına değer veriyoruz. Boyacı'nın galasının iyi niyetliliğin ve hoşgörünün bayramı olduğu ifade ediliyor. Bulgar tiyatrolarında da sahnelenen ünlü oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu'nun oyunlarına hayranlık duyuyoruz. Bugün Türkiye ile ilişkiler en hızlı bir şekilde kültür alanında gerçekleştiriliyor" deniliyor.

Sayın Ömer, oyunun diğer ilçelerde de başarı kaydetmesini dilerken, HÖH partisi olarak her zaman desteğe hazır olduklarını vurguluyor.

T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, HÖH Başkanı Lütfi Mestan, GERB Milletvekili Tsveta Karayançeva, Kırcaali, Momçilgrad, Krumovgrad, Ardino Belediye başkanları, HÖH İlçe Başkanlığı, Razgrad Tiyatro ve Müzik Merkezi, Ardino Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi, Kırcaali Buket Derneği ve başkaları tarafından birer sepet çiçek sunuldu.

Kırcaali'de en son Türkçe oyun 2012 yılında Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Selim Gürata Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikalini Son Mutluluk Kumpanyası adı altında Kadriye Latifova Sahnesi ekibiyle sahnelenmişti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER