Türkan bebek, ölümünün 31. yılında anıldıPerşembe, 24 Aralık 2015

Türkan bebek, ölümünün 31. yılında anıldı Bulgaristan'da zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah, ölümünün 31. yılında anıldı.

Şükrüpaşa Mahallesi'ndeki Türkan bebek heykelinin bulunduğu parkta konuşan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, 31 yıl önce Bulgaristan'da yaşayan azınlık Türk toplumunun, canını Türklük ve İslamiyet için feda ettiğini anlattı.

Hacıoğlu, "31 yıl önce 1984'te birçok vatandaşın ismini değiştirdiler ve bugün büyük bir çoğunluk Hristiyan ismiyle yaşıyor. Ben 1984 ve 1985 yılında Kırcaali'de, Mestanlı'da, Eğridere'de kırmızı bereli o Rus askerlerini unutmadım. O kırmızı bereliler ki sorgu sual yapmadan, keyfi bir şekilde davranarak insanlarımızı darbedip döverek, haftalarca nezarethanelerde tutuyorlardı. Bizler, Bulgaristan Türkleri, hiçbir zaman Rusya sevdalısı, Rus aşığı siyasetçilerin peşinden gitmeyiz, yanında olmayız" diye konuştu.

Bulgaristan Türkleriyle ilgili bazı haberler duyduklarını, Bulgaristan'daki Türklere karşı "böl parçala yut" politikasının uygulamaya sokulmak istendiğini ifade eden Hacıoğlu, "Türkiye'deki bazı siyasi partilere özenerek eş başkanlık sistemi getirilmek isteniyor. Bugünlerde bir siyasi partinin eş başkanının Moskova'yı ziyaret etmesinin ve eski Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan'ın da Rusya'yı destekleyici şekilde açıklamalarının tesadüf olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye'nin içerisinde ve etrafında bazı operasyonlar yapılmak istendiği düşüncesindeyiz" dedi.

Hacıoğlu, HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan'ı Bulgaristan Türkleriyle ilgili yürütmüş olduğu politikalardan dolayı desteklediklerini de sözlerine ekledi.

Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Nedim Dönmez ise Bulgaristan'da birkaç gündür kara bulutlar dolaştığını, sorunların kan dökülmeden çözülmesi gerektiğini belirtti.

Törene katılanlar Türkan Bebek Anıtı'na çiçek bıraktı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER