Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitleri 34. Yılında İzmir'de AnıldıPazartesi, 24 Aralık 2018

Türkan Bebek ve Asimilasyon Şehitleri   34. Yılında İzmir'de Anıldı İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği 34 yıl önce uygulanan Bulgarlaştırma(asimilasyon) sürecini kınamak ve asimilasyon şehitlerini anmak için 23.12.2018 Tarihinde Gaziemir Sarnıç Göç Anıtı'nda bir tören düzenledi.

Törene Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, İzmir Barosu Eski Başkanı Av. Aydın Özcan, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Öztürk ve Abdurrahim Nursoy, BGF Başkanı Dr. Kader Özlem, İzmir BAL-GÖÇ' ün bir önceki başkanı ve Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu, İzmir BAL-Göç'ün bir önceki Başkanları Hamdi Kanlıoğlu, Fahriye Ersoy, İzmir BAL-GÖÇ Genel Merkez Yöneticileri, Bornova Şube Başkanı Nihat Yağabasan, Görece Şube Başkanı Kasım Alenbey, Buca Şube Başkanı Gülizar Akın, Sarnıç Şube Başkanı Hazel Öztürk, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Durmuş, Gaziemir CHP İlçe Başkanı Kasım Özkan ve Yönetimi, Gaziemir CHP Kadın Kolları Başkanı ve Yönetimi, Gaziemir CHP Gençlik Kolları Başkanı ve Yönetimi, Gaziemir AKP İlçe Başkanı Erol Kaya ve Yönetimi, Gaziemir İYİ Parti İlçe Başkanı Beyhan Mutlu ve Yönetimi, Gaziemir Belediyesi Meclis Üyeleri, Bornova, Menderes, Gaziemir Belediyesi Aday Adayları, Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri, İzmir Bal-GÖÇ üyeleri ve bu önemli günün mimarları Belene Gazileri katıldı.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaptığı konuşmasında:

"Bulgaristan'da totaliter rejimin uyguladığı asimilasyon ve soykırım politikalarının son basamağı olan isimleri zorla değiştirme sürecinde Bulgaristan güvenlik güçleri köylerimize baskınlar düzenlediler, düğün ve cenaze merasimlerimize baskınlar düzenlediler. 20 aylık kundaktaki bebeği anasının sırtında öldürdüler. Türklüğe ve Müslümanlığa ait ne varsa silip yok etmek istediler.20. Yüzyılda Avrupa'nın ortasında, Dünyanın gözü önünde Jivkov milisleri tarafından bir soykırım işlendi. 25-26-27 Aralık 1984 yılında halkımız birçok yerde ayaklandı, demokratik yollarla Türkler haklarını aramaya başladı. Bulgaristan Türklerinin ve diğer Müslüman azınlıkların haklarını arayan Mili Kahramanlarımız suçsuz yere tutuklandılar işkence gördüler, yetmedi bir daha serbest bırakılmamak üzere siyasi suçlu olarak cezaevlerine gönderildiler, o da yetmedi Belene ölüm kampına gönderildiler. Yüzlercesi sakatlandı bir kısmı öldürüldü onlarcası kayboldu bazılarının mezarları bile belli değil.

Bulgaristan Türklerinin zorlu dönemine karşın umudu da bitmemişti. İşte bu çırpınışların henüz başlangıcında adı TÜRKAN olan şehit bebeğimiz ruhlarımızı birleştirdi ve direnişin umudu, Türklüğün simgesi, göremediğimiz ama hep sevdiğimiz evladımız oldu. Bunun içindir ki Türkan Bebek, bizim şehidimizdir. Kimliğimizin ve acı talihimizin sembolüdür.

İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy yaşanan bu acı olayları unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, İzmir Bal-Göç'ün Bursa'daki kardeş teşkilatıyla birlikte bu zor günleri Türkiye ve dünyaya haykırmak için kurulduğunu vurguladı. Derneğin sıradan bir dernek olmadığını dile getirdi. Derneklerimizin tarihinin imtihanlarla dolu, kurumsal yapısı güçlü dava örgütleri olduğunu, bu tören vesilesiyle Türk büyüklerinin de bulunduğu göç anıtında asimilasyon şehitlerimizi ve başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi şükranla anıyor, Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve camiamıza sabırlar diliyor, gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum." dedi ve anma törenine katılan herkese, Türklük mücadelesi verenlere gösterdikleri saygıdan dolayı teşekkür etti. Bulgaristan'daki aziz soydaşlara da selam ve hürmetlerini gönderen, tüm içtenlikleriyle İzmir'de Bulgaristan Türklerinin sesi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Remzi Doğan Ortaokulu öğrencilerinin şiirlerini okumasıyla ve Kur'an tilavetiyle devam eden törende katılımcılar, asimilasyon şehitleri ve gazileri rahmetle ve saygıyla anarak şükran ve minnetlerini sundular, göç anıtını kırmızı karanfillerle donattılar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER