Türkan bebek ve diğer şehitlerin yenilenen mezarları başında dua edilecekSalı, 22 Aralık 2015

Türkan bebek ve diğer şehitlerin yenilenen mezarları başında dua edilecek31 yıl önce soykırım sürecini protesto etme esnasında hayatını kaybeden 17 aylık Türkan bebeğin ve tüm şehitlerin anısına Kirkovo'nun (Kızılağaç) Mogilyane (Yoğurtçular) köyünde düzenlenen anma törenine aralarında Türkiye ve Yunanistan'dan da konuklar olmak üzere 4000 kişi gelmesi bekleniyor.

Her yıl 26 Aralıkta Türkan Çeşme Anıtı yanında yapılan anma etkinliğine binlerce kişi akın ediyor.

Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, "Bu yıl isim değiştirilmesine karşı yürütülen mücadelede şehit düşenlerin ruhu için okutulacak mevlitten hemen sonra milislerle çatışmada hayatını kaybeden Türkan bebek, Ayşe Hasan ve Musa Yakub'un mezarları ziyaret edilecek" diye bildirdi. Belediye Başkanı, Kitna (Nakıplar) ve Kayaloba köylerinin mezarlıklarında bulunan şehit mezarlarının çevresinin özel mermer taşlarla düzenlendiğini ve yeşillendirildiğini belirtti.

Rodopstroy Şirketi tarafından yenileme çalışmaları yapılan mezarlara çelenk ve çiçekler konulacağı, şehitlerin mezarları başında dua yapılacağı belli oldu.

Türkan Çeşme Anıtı yanında geleneksel anma töreni gerçekleştirilecek. Törene Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) ve Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu başkanları dahil resmi konukların bir çoğuna söz verilecek. Törende kapanış konuşmasını Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın yapması bekleniyor. Program kapsamında bir grup çocuk, Bulgarca ve Türkçe kısa bir program sunacaklar. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı'nın program sonunda şehitlerin ruhu için dua yapmasının ardından Türkan Çeşme Anıtına çelenk koyma merasimine geçilecek.

Törene katılmaları beklenen resmi konuklar arasında Kirkovo'nun kardeş Bursa Kestel ve İzmir Gaziemir Belediye Başkanları bulunuyor. Kırklareli Belediye Başkanının törene katılacağını doğruladığı açıklandı. Edirne Belediye Başkanından davete cevap bekleniyor. Töreni şereflendirenler arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş da bulunacak. Törende birçok HÖH Milletvekili ve Belediye Başkanının da hazır bulunmaları bekleniyor.

Bu yıl anma törenine katılanların sayısının 4 000 kişiye ulaşması bekleniyor. Etkinliğe gelen herkese ikram edilmek üzere 45 kazan pilav hazırlanacak.

Aynı gün 26 Aralıkta saat 14.00'de Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında da Bulgarlaştırma süreci kurbanlarını anma töreni düzenlenecek.


DİĞER HABERLER