Türkan ÇeşmePerşembe, 27 Aralık 2012

Türkan ÇeşmeSanki Allah kötü haberin müjdesini vermek istercesine, fırtınalı karlı bir kış günüydü.

Mahsum ve günahsız Türk halkı kendi doğal haklarını savunmak için bir araya toplanmak peşindeydi. Tüm Türk halkı savaşa gidermiş gibisine çeşitli sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Biz Türk'üz Türk öleceğiz, Kahrolsun komünizm rejimi.

Sanki mezarlardan Atalarımız sesleniyordu. Şimdiye kadar biz esir olmadık ve sizlerde olmayın, biz kırıldık ama ezilmedik. Bizlerde ezilmeye pek niyetli değildik nasıl olsa Türk'üz.

Çocuklar, neneler, dedeler, babalar. Anneler bebeklerini beşiğe bırakıp koşuyordu. Zalim ve imansız Bulgaristan'da Totaliter rejimi bunu anladı ve polisini, ordusunu bize Türklere karşı mobilize etti. Savunmasız ve masun kadın çocuk yaşlı halka VUR emrini verdi.

Vurulan kahraman canını ortaya koymuş Türk halkıydı.
Ne yazık ki onların arasında Ayşe bacımız vardı insan, çocuk ve anne sevgisi ile dopdolu bir kadındı. Sevdiği bebeğini evde bırakamadı bağrına basıp Türkan bebeğini kucağına alarak beraber yürüdü, belki de bebeğe kıyamazlar diye düşünmüştü. Ama maalesef korkudan gözü kanlanmış Bulgar Totaliter polisi aksine kanlı silahını kaldırıp, annesinin bağrında olan habersiz Türkan'ı alnından vurdu. Bir anda dünya Ayşe bacımızın üzerine yıkıldı.

Bebeğine baktı sanki Türkan'ımızın gözleri konuşuyordu. Anneciğim üzülme ben bir melek olarak cennet köşelerinde uçuyorum. Ayşe bacımız derin nefesini aldı bebeğini sırım sımasak bağrına bastı yoluna devam etti.
Türkan'ımızı bu dünyada edebiyen yaşata bilmemiz için ve Türk Milletinin esir düşmeyeceğine tüm dünyaya bir kere daha kanıtlamak için burada yaşayan Türk Halkı Türkan çeşme Anıtı yapılmıştır.

Bu anıt Türklüğün-Müslümanlığın özgürlüğün, barışın simgesidir.

Her yıl dönemi büyük mevlitler ve törenler binlerce insanın huzurunda kutlanmaktadır.

Türk-Müslüman halkı olarak Bulgaristan Türkü olarak Türkan meleğimizle gurur duyuyoruz.

Allah herkese nasip etmez böyle meleği. Buraya gelen tüm Müslümanların bu kutlamalarını yaşatmasını ve Türkan meleğimizin cennetten gönderdiği o hayırlı suyu tatmasını gönülden dileriz.


DİĞER HABERLER