TÜRKÇE HABERLER İÇİN REFERANDUM DÜZENLENECEKSalı, 15 Aralık 2009

TÜRKÇE HABERLER İÇİN REFERANDUM DÜZENLENECEKBulgaristan'da devlet televizyonu BNT'nin 1'inci kanalında hafta içi her gün 10 dakika olarak yayımlanan Türkçe haber programının yasaklanıp yasaklanmaması konusunda referandum yapılacak.


Türkçe haber programının yasaklanması için uzun süredir kampanya yürüten ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin lideri Volen Siderov, Başbakan Boyko Borisov ile bugün bir araya gelerek istediği desteği aldı.

Başbakan Boyko Borisov, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, lideri olduğu GERB partisinin, Türkçe haber programı için halk oylaması yapılması önerisine parlamentoda destek vereceğini açıkladı.

Referandum sonucu halkın söz konusu haberleri isteyip istemediğinin kesin olarak ortaya çıkacağını belirten Borisov, herkesin uydu alıcılarıyla istediği dilde istediği yayını seyretme şansı olduğunu söyledi.

Bulgaristan'da hiçbir özel televizyon kanalının yabancı dilde yayın yapmadığını kaydeden Borisov, devlet televizyonunun bir ayrıcalığı olmaması gerektiğini savunarak, "En iyisi bu durumu halka sormak ve referandum sonucuna göre hareket etmektir" diye konuştu.

Irkçı ve aşırı milliyetçi lider Volen Siderov da BNT'de Türkçe haber programının yayından kaldırılıp kaldırılmaması konusunda referandum yapılmasını içeren önergeyi en kısa sürede parlamentoya vereceklerini bildirdi.

Siderov, devlet televizyonunun sadece Türkçe haber bülteni yayımlamasının ülkede yaşayan diğer etnik azınlıklara karşı haksızlık olduğunu öne sürdü.

Bulgaristan parlamentosu ATAKA'nın önergesini kabul ederse Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un onayının ardından Türkçe haber programı için referandum yapılacak.

Referandumun sonucuna göre de Türkçe haber bülteninin yayından kaldırılıp kaldırılmamasına karar verilecek.


DİĞER HABERLER