TÜRKİYE, BULGARİSTAN'DAN CANLI HAYVAN VE ET İTHAL EDECEKCumartesi, 18 Eylül 2010

TÜRKİYE, BULGARİSTAN'DAN CANLI HAYVAN VE ET İTHAL EDECEKTürkiye'de alınan tedbirlere rağmen bir türlü istenilen seviyeye düşmeyen et fiyatlarıyla ilgili yeni bir adım daha atılıyor. Özel sektöre canlı hayvan ithalat izni veren düzenleme, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını bekliyor.


Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, bu düzenleme sonucunda Bulgaristan'dan gelecek kurbanlık hayvanlarla fiyatlarda büyük düşüş yaşanacağı müjdesi verdi. Türkiye Et Balık Kurumu'nun gerçekleştirdiği canlı hayvan ithalatının et fiyatlarını düşüremediğini belirten Yıldız, Türkiye genelinde yüzlerce firmanın, canlı hayvan ve et ithalatı yapmaya hazırlandığını söyledi. Özel sektörün canlı hayvan ve et ithalatı yapabilmesinin önünü açan düzenlemenin Başbakan Erdoğan'ın imzasını beklediğinin altının çizen Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, şunları söyledi:


"Özel sektörün canlı hayvan ithal etmesiyle birlikte önümüzdeki hafta itibariyle et fiyatları düşecek. Dar gelirli insanların da et yemesi en büyük arzumuz. Et fiyatları pahalı olunca kasaplar da yeterince para kazanamıyor. Çünkü eti belirli kesimler yiyebiliyor. Türkiye'de üretimi artırmak için adımlar atıldı. Faizsiz kredi uygulaması var. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan besiciliği, yetiştiriciliği yapanlar faizsiz kredi kullanıyor. Hayvancılık işletmelerine yüzde 40 hibe destek veriliyor, ancak tüm bunlara rağmen özel sektörün ithal et ve canlı hayvan getirmesinin önü açılırsa et fiyatları istenilen seviyeye iner."

Kurban Bayramı için, Türkiye Bulgaristan'dan kurbanlık hayvan ithal edecek


Geçtiğimiz yıl kurbanlık hayvan pazarında yaşanan sıkıntıların bu sene olmayacağını dile getiren Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ithal kurbanlık getirilmesine yönelik yeni bir düzenlemeye gittiğini kaydetti. Kurbanlık fiyatlarında bir sorun yaşanmasın diye bazı tedbirlerin alındığını vurgulayan Yıldız, bir miktar kurbanlık hayvan ithalatına imkan tanıyacak bir düzenleme yapıldığını, ancak Tarım Bakanlığı'nın kurbanlık hayvan ithalatı ile ilgili düzenlemeyi özel sektöre henüz tebliğde bulunmadığını söyledi. Yıldız, "Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvan sıkıntısı çekilmemesi yönünde adımlar atılıyor. Bulgaristan'dan getirilecek kurbanlık küçükbaş ve büyükbaş hayvanların çözüm olacağına inanıyoruz. Bu sene kurbanlık fiyatları uçmayacak" şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER