Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış İşleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, Bulgaristan'daPerşembe, 20 Şubat 2014

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış İşleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır, Bulgaristan'da Türkiye Büyük Millet Meclisi Dış İşleri Komisyon Başkanı Volkan Bozkır Bulgaristan'ı iki günlük resmi ziyarette bulunuyor. Bugün Halk Meclisi'ne gelen konuğu aşırı ırkçı Ataka milletvekilleri tahrik edici girişimde bulunarak karşıladılar.

Son günlerde Türk karşıtı söylemler konusunda gittikçe aktifleşen Ataka üyeleri başta ırkçı lider Volen Siderov olmak üzere "Türkiye 500 Yıllık Soykırımı İçin Özür Dilesin!", "Türkiye, Trakya'daki Mülkler İçin Bize 10 Milyar Dolar Borcun Var" ve "Ataka, Avrupa Birliği'nde Türkiye'yi İstemiyor" yazılı pankartlar açtılar.

Sayın Bozkır, Bulgaristan Meclisi Dış İşleri Komisyon Başkanı Yanaki Stoilov ve komisyon üyelerinin yanı sıra AB İşleri ve AB Fonları Kontrol Komisyonu üyeleriyle de görüştü. Mecliste görüşme öncesi konuğu bekleyen Ataka milletvekillerinin de yapılan temaslarda hazır bulunmalarına izin verildi.

Görüşme sonrasında Yanaki Stoilov ve Volkan Bozkır verdikleri ortak brifingde Bulgaristan-Türkiye arasındaki ticaret ve ekonomik alış-verişi, mülteci akımıyla ilgili sınırda kontrolün güçlendirilmesini ve Trakya bölgesinden göç eden Bulgarların mal varlığı için tazminat ödenmesi konularının ele alındığını bildirdiler.

Ataka milletvekilleri Trakya'daki mülklerin tazminatı meselesinin görüşmede Bulgaristan Dış İşleri Komisyon Başkanı tarafından dile getirilmediğini iddia ediyorr. Bu nedenle Volen Siderov, Yanaki Stoilov'un aldığı göreve uygun bir şahıs olmadığını söyledi. Atakacılar, görüşmede Trakya'daki malların tazminatı, Türkiye sınırından ülkeye giren Suriyeli mültecilerle ilgili meseleleri ortaya attıklarını, fakat Türk konuğu tarafından herhangi bir cevap alamadıklarını söylediler.

Yanaki Stoilov, Trakya mülkleri meselesini gerginlik yaratmayacak şekilde ortaya koyduğunu açıkladı. Türk Meclisi temsilcilerinin 8 İstanbul ve 2 Edirne'de bulunan Bulgar Ortodoks topluluğuna ait 10 mülkün geri iade edildiğini paylaştıklarını aktardı. Dış İşleri Komisyon Başkanı, "Bizim tarafımızdan da hangi dönemden kaldığı ve kökenine bakılmaksızın tarihi anıtların korunmasının çok önemli olduğunu dile getirdik. Bulgaristan için bu mirasın tarihi anıtlar olarak korunmasının daha uygun olduğunu belirttik" dedi.

İkili ilişkilerin işbirliği ve iyi komşuluk yolunda geliştiğini kaydeden Stoilov, Bulgaristan ile Türkiye'nin ticaret ve ekonomik ilişkilerin arttırılarak önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 5 milyar avroya ulaşması, Bulgaristan'dan Türkiye'ye elektrik enerjisi ihracatı yapılarak, iki ülke arasında doğal gaz enterkonektörü dahi yeni gaz boru hatları kurularak, enerji alanında işbirliğin arttırılması hedeflendiğini bildirdi.

Ataka grubu tarafından yöneltilen soruları yanıtlayan Volkan Bozkır, Türkiye ile Bulgaristan ilişkilerinin çok iyi bir geleceği olduğunu vurgulayarak, çözümü bulunmayacak günlük sorunlardan dolayı bu potansiyelin kaybedilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Sayın Bozkır, Türkiye'nin Bulgaristan'a yaptığı yatırımın 2 milyar doları aştığını ve bu yatırımlardan sadece birinin her yıl Bulgar ekonomisine 500 milyon dolar katkısı olduğunu belirtti. Öte yandan Bulgaristan'da yüksek eğitim gören 10 binin üzerinde Türkiyeli üniversiteli olmasının ülkeye olan güvenin işareti olduğunu kaydetti. Çünkü hiçbir ülkenin güven duymadığı ve iyi ilişkiler içerisinde olmadığı bir ülkeye öğrenci göndermeyeceğinin altını çizdi.

Sayın Bozkır, "Şu anda karşılaştığımız tepki hiçbir şekilde yıllarca kurulan iyi ilişkiler ve izlenimlere gölge düşüremeyecektir. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler açısından önemli olan denizin küçük dalgaları değil, büyük okyanusun derinliğidir" diye sözlerini tamamladı.


DİĞER HABERLER