TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU’NDAN BULGARİSTAN’IN TAZMİNAT TALEBİNE CEVAPSalı, 05 Ocak 2010

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU’NDAN BULGARİSTAN’IN TAZMİNAT TALEBİNE CEVAP  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türk-Bulgar dostluğunun devam etmesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu belirterek, tazminat konusunda, "Bize oluşan resmi bir başvuru yok." dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bulgaristan'ın Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de kalan taşınmazları için tazminat talebinde bulunacağı yönünde basında çıkan haberler üzerine, tarihte yaşanan olayların tek taraflı göç şeklinde cereyan etmediğini söyledi.

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ile yaptıkları görüşme ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Bulgaristan ve Türk basınına yansıyan tazminat talebine ilişkin soruları cevapladı.

Davutoğlu, Türkiye'nin bütün komşu ülkelerle çok yakın işbirliği içinde olmak istediğini belirterek, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrasında bölgeye örnek teşkil edecek kadar iyi geliştiğini söyledi. İşbirliğinin, iki ülkenin çıkarlarına uygun seyrettiğini anlatan Davutoğlu, ilişkilerin komşu Bulgaristan ile birçok krizin olduğu dönemde dahi bir istikrar içinde olduğunu kaydetti.

Türkiye ile Bulgaristan arasında en üst düzeyde temasların devam ettiğini belirten Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'ın da yakında Türkiye'yi ziyaret etmesinin beklendiğini duyurdu. Bulgaristan'ın Türkiye'den tazminat istemesi konusunda değerlendirmelerine devam eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Tarihte yaşanan olaylar tek taraflı göç şeklinde cereyan etmemiştir. Bulgaristan'dan Türkiye'ye o dönemde göç etmek zorunda kalan 2 milyona yakın Türk olmuştur. Dolayısıyla bu tarihi konuların tartışmaya açılması, tabii bütün kapsamıyla tartışmaya açılmasını gerektirir, daha önce bu konular iki ülke arasında görüşüldü. Ancak bu çerçevede değil, karşılıklı vakıflar, karşılıklı göç dolayısıyla ortaya çıkan durumlar, Türkiye bu konuda her zaman bir işbirliği anlayışı içinde olmuştur. Ancak Türk-Bulgar dostluğunun devam etmesi, her iki ülkenin de yararınadır. Bu dostluğu zedeleyecek açıklamalardan kaçınmakta büyük fayda bulunmaktadır. İki ülke arasında işbirliğini geliştirecek her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz."

TÜRKİYE'YE ULAŞAN RESMİ GİRİŞİM YOK

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ısrarlı sorular üzerine iki ülke ilişkilerinin basın önünde daha fazla konuşulmasını doğru bulmadığını ifade ederek, "Bize şu ana kadar ulaşmış herhangi bir resmi girişim yoktur." açıklamasında bulundu.


DİĞER HABERLER