Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Müslümanlar Konferansının tescil edilmesini istediCuma, 18 Şubat 2011

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Müslümanlar Konferansının tescil edilmesini istediTürkiye Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan Müslümanları Ulusal Olağanüstü Konferansı'ndaki seçim sonuçlarının Bulgar makamları tarafından tescil edilmesini istedi.

Bakanlık Sözcüsü Selçuk Ünal, konuyla ilgili bir soruya verdiği cevapta, "Türkiye'nin bundan sonraki süreçte beklentisi, Müslüman toplumunun seçilmiş delegelerinin şeffaf ve demokratik bir yöntemle dini liderlerini belirlediği, dolayısıyla meşruiyeti ve temsili niteliği sorgulanamayacak 12 Şubat tarihli Konferans kararlarının, ilgili Bulgar makamlarınca bir an önce tescil edilmesi suretiyle Müslüman toplumunun iradesine saygı gösterilmesidir." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da bu konu hakkında Bulgar mevkidaşı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Hükümeti'nin Konferansa verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Davutoğlu, önümüzdeki süreçte bu işbirliğinin devamının taşıdığı önemi vurguladı. Bakanlık, Bulgaristan Müslümanlarının haklarının evrensel değerler ve AB standartlarına uygun şekilde korunmasının, iki ülke arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlayacağını vurguluyor.

Mayıs 2010'dan bu yana Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nün tescili konusunda yaşanan açmazın aşılabilmesi amacıyla, mevcut Başmüftülük yönetimi tarafından 12 Şubat 2011 tarihinde Bulgaristan Müslümanları Ulusal Olağanüstü Konferansı düzenlenmişti. Söz konusu Konferansın düzenlenebilmesi için yaklaşık 220 bin imza toplanmış, Müslüman cemaatine mensup bin 217 delegeden 988'inin katıldığı Konferansta, Başmüftü Mustafa Aliş Hacı delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden Başmüftü seçilmişti. Yüksek İslam Şurası Başkanı Şabanali Ahmed ve mevcut Şura üyeleri de delegelerin tamamının oyunu alarak yeniden seçilmişti.

Türkiye'nin, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir heyetle temsil edildiği Konferansa, kordiplomatik temsilcileri, bölge ülkelerinin müftüleri ile İKT'den temsilciler katılırken; AB ve Avrupa Konseyi'nin üst düzey yöneticileri Konferansa mesaj göndermişti. Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından da Konferansa birer kutlama mesajı gönderilmişti.


DİĞER HABERLER