Türkiye ile ortak proje kapsamında 7 bina restore edilecekSalı, 18 Aralık 2012

Türkiye ile ortak proje kapsamında 7 bina restore edilecekBulgaristan'ın Türkiye ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Avrupa Birliği destekli bir proje kapsamında Burgaz şehrinde 7 bina restore edilecek. Proje sözleşmesi Haskovo'da (Hasköy) düzenlenen resmi törenle Burgaz Valisi Konstantin Grebenarov ile Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Nikolay Nankov tarafından imzalandı.

"Geleceğe Bak, Tarihi Mirası Koru" adlı proje ocak ayında uygulanmaya başlanacak. Burgaz Valiliği'ne ait proje Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştiriliyor. Toplam 149 960 euro tutarındaki proje dahilinde çeşitli faaliyetler yapılacak.

Kültür anıtı niteliğindeki 7 binanın restorasyonuna ilişkin mimari planlar hazırlanmasından başka Türkiye'de il merkezi olan Kırklareli'nin Yayla Mahallesi'nde 5 evin restore edilmesi yönünde yatırım projeleri hazırlanacak.

Uzman ve üniversiteliler, sosyal ağlar aracılığıyla mimari anıtlar hakkında bilgi toplayacak. Amaç, sınır ötesi bölgelerde yaşayan insanların hayatından ilginç olay ve olguları tanıtan maksimum derecede metin ve fotoğraf malzemeleri toplanılmasıdır.

Elde edilen bulgular "Geçmişten Hatıralar, Gelecek İçin Zenginlik" adında bir albüme toplanacak ve sınırın iki tarafında yaşayan insanlara hediye edilecek.

Önümüzdeki ay projenin açılış konferansı ve belirlenen faaliyetlerin yerine getirilmesi için ihale prosedürlerine hazırlık yapılacak. Bu proje, Burgaz Valiliği'nin bu yıl içinde sınır ötesi işbirliği programı kapsamında kazandığı ikinci proje.

Vali Grebenarov, "Bu proje benim için son derece önemli, çünkü devlete ait binaların iyileştirilmesine yardımcı olacak. Onların bakımını yapma olanakları kısıtlı, çünkü hepsi de birer kültür anıtı ve yatırımcıların ilgisini çekmiyor" dedi.


DİĞER HABERLER