Türkiye sınırında kurulacak tel örgüsüyle ilgili kanun ihlalleri tespit edilmediPazartesi, 24 Şubat 2014

Türkiye sınırında kurulacak tel örgüsüyle ilgili kanun ihlalleri tespit edilmedi  Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye sınırında inşa edilecek tel örgü için malzeme temin edecek şirket seçiminde kanun ihlalleri tespit edilmediği bildirildi.

Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, Başsavcılığa tel örgüsü için sağlanan kaynakların ne şekilde harcandığını ve uygulayıcı şirketlerin hangi kriterlerle seçildiğinin denetlenmesini talep ettiği şikayet sundu. Bakan Angel Naydenov, tel örgüsü için malzeme sağlayacak şirket seçiminde yasa dışı bir işlem yapılmadığını belirtti.

Bulgaristan hükümetinin kararıyla Türkiye sınırında inşa edilecek tel örgüsüyle mülteci dalgasının durdurulması planlanıyor. İlk hesaplamalara göre tel örgünün maliyeti yaklaşık 5 milyon leva çıktı, fakat daha sonra iki misli daha pahalıya mal olacağı açıklandı.

Başbakan Plamen Oreşarski, şikayet üzerine prosedürün denetlenmesine dair talimat verdi. Bu arada sürenin kısıtlı olmasından dolayı Savunma Bakanlığı, tam kamu ihale prosedürü yapılmaksızın kanunun imkan verdiği özel kamu ihale prosedürü üzerine uygulayıcı şirketler seçti. Fakat 3 milyon levayı aşkın sipariş kazanan şirketlerin birisinin sahibinin Bulgar Sosyalist Partisi'ne mensup Kazanlık Meclis Üyesi olduğu açıklandı.

Savunma Bakanlığı'ndan pazarlama incelemesi sonucunda en uygun fiyat ve kaliteli malzeme sunan şirketlerle çalışmayı seçtiklerini izah ettiler.

Savunma Bakanı Angel Naydenov, uygulayıcı şirketin ülkede dikenli tel üreten tek şirket olması durumunda sahibinin hangi siyasi partiye mensup olduğunun pek önemi olmadığını ifade etti.

Bakanlar Kurulu'nun müfettişliğinin gerçekleştirdiği denetimin birkaç gün içinde tamamlanması bekleniyor. Plana göre 30 kilometrelik tel örgüsü tüm malzemelerin temin edilmesinden 2 ay sonra veya en geç bu yıl haziran ayına kadar hazır olması gerekir.


DİĞER HABERLER