Türkiye’de eğitim gören Kosovalı gençler Ankara’da bir araya geldiPazar, 28 Kasım 2021

Türkiye’de eğitim gören Kosovalı gençler Ankara’da bir araya geldi

Türkiye'de eğitim gören Kosovalı ögrencilerin kurduğu ve başkanlığını Kosovalı Gani Şekerci'nin yaptığı Kosovalı Ögrenciler Birliğinin 24 il temsilcisi Ankara'ya gelerek çeşitli temaslarda bulundular. Balkan Göçmenleri İktisadi Araştırma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (BİSAV) ev sahipliği ve  organizasyonunda  gerçekleşen Kosovalı ögrencilerin Ankara buluşması ve  ziyareti hem sosyo kültürel açıdan kendilerine, hemde Rumelide yatırım için  verimli neticeler verebileceğini söylemek mümkün.

Kosovalı gençler TİKA ve YTB ile bir araya geldi

Ankara'da ilk olarak Hamamönü YTB Binasında sabah kahvaltısında YTB Başkan Yardımcısı Said Yusuf ile bir araya gelen Kosovalı ögrenciler eğitim sürecinde Türkiye'nin kendilerine olan desteklerinden ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar  Başkanlığı'nın  kendilerine tanıdıkları imkanlardan dolayı teşekkürlerini ilettiler ve yeni öneri ve ihtiyaçlarını anlattılar.

BİSAV koordinasyonunda  başta Rumeli Türkü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  Anıtkabirini ziyaret eden Rumeli gençler, tarihi ve kültürel ziyaretlerinden sonra Ankara'da mukim  başarılı iş insanı ve Rumeli'ye fedakarca destek olan  Kosovalı Türk,  BİSAV Balkan Vakfı Başkan Vekili, Başkent Ankara Meclisi Başkan Yardımcısı Hıfzı Kurusa'nin ev sahipliğinde akşam bir araya geldiler.

TİKA bizi bizden önce düşünüyor 

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik,TBMM Başkanı Prof.Dr. Mustafa Şentop'un Balkan Danışmanı Sümer Sipahi, XXI’inci Dönem Milletvekili Hüseyin Akgül, BISAV Başkanı Dr. Yüksel Özkale ve  BİSAV Kadın Akademisi Başkanı Mine Bayram'ın istirak ettiği değerlendirme toplantısında Kosovalı ögrenciler tek tek TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik'e TİKA'nin faaliyetlerinin kendileri için ne kadar önemli oldugunu, mezuniyetleri sonrası proje ve programlarını ve şuan da ihtiyaç duyulan alanlarda muhtemel proje önerilerini sundular.

BİSAV Vakfi Başkanı Dr. Yüksel Özkale yaptığı konuşmada Rumeli gençliğinin ve Rumelinin hep yanında olduklarını, yeni proje ve programlar ile Rumelimin sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlayacaklarını, TİKA’nın  Rumeli'de yaptığı yatırımlar ile bölge insanının temel ihtiyaçlarının karşılandığını, Türk Devletinin Rumeli gençlerinin eğitimine özel önem verdiğini buna vesilen olan  YTB ve TIKA'ya  katkılarından dolayı bu kurumlara, Rumeli gençlerinin her zaman organize şekilde yanlarında olmalarından dolayı da ögrencilere teşekkür etti.

Kosova Ögrenciler Birliģi Genel Başkanı Avukat Gani Şekerci ise Türkiye'de bulunan Kosovalı gençlere Anavatan Türkiye'nin sunduğu eğitim imkanlarından dolayı Türkiye Devletine ve Rumeliye yatırımlarından dolayı TİKA ve YTB 'ye teşekkürlerini iletti.

Başkan Gani Sekerci kendi Twiter hesabından yayınladığı mesajda ise "Birlik başkanı olarak, @Tika_Turkey’in başta Kosova olmak üzere tüm Balkan ülkelerinde bizi bizlerden önce düşünerek gerçekleştirdiği projeler için tüm öğrenciler adına teşekkür ederim. Bu anlamlı gecede bizleri yalnız bırakmayan @Mahmutcevik06 büyüğümüz, iyi ki varsın" ifadelerini kullandı.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ise, TİKA'nin özelde Kosova, genelde Rumeli'de gerçekleşen TİKA faaliyetlerini anlattı.1992 de 5 ofisten 2021 yılı itibari ile 5 kıtada 62 ofisle dünyaya kalkınma yardımı yapan TİKA’nın Rumeli ve Doğu Avrupa'daki 11 ofisi ile din ,dil ve milliyet ayrımı yapmadan ve bu  ülkelerin iç dinamiklerine her zaman  saygı esaslı olarak gerçekleşen  faaliyetleri kapsamında bugüne kadar 5000 den fazla projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ayrıca, gençlerin tek tek fikirlerini alarak gençler ile birlikte ileride kendi ülkelerinin, soydaş ve akraba toplulukların  kalkınmalarına ve paylaşılan kültürel mirasın korunmasına  yönelik projelerinin neler olabileceğini sordu ve birlikte istişare ettikten sonra, gençlere, Rumeliye ve Rumeli gençlerine  olan duyarlılıklarından dolayı ise BİSAV  Vakfı yöneticilerine  teşekkür etti.

Toplantıya katılan ögrenciler ve Kosovalı Ögrenciler Birliği Onursal Başkanı Kosovalı İş insanı Faridin Kala da sosyal medya hesaplarından, Rumeliyi ve gençlerini  hiçbir şekilde yalnız bırakmayan  ve her zaman destekleyen, onları  proje ve programlar ile güçlendiren  TİKA'ya ve Türkiye'ye  teşekkürlerini ilettiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER