Türkiye'de meydana gelen şiddetli deprem Bulgaristan'da da hissedildiPazartesi, 06 Şubat 2023

Türkiye'de meydana gelen şiddetli deprem Bulgaristan'da da hissedildi

Türkiye'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.7 büyüklüğündeki şiddetli deprem Bulgaristan'da da hissedildi. Deprem, Bulgaristan saatiyle 03:17'de yaşandı.

NOVA NEWS televizyon kanalında yayınlanan “Tvoya Den” (Senin Günün) programına bağlanan Bulgaristan Bilimler Akademisi’nde (BAN) görev yapan deprem bilimi uzmanı Doç. Dr. Plamena Raykova, “Bu depremin, bu bölge için son on yılın en güçlü depremi olduğu söylenebilir. Deprem, Türkiye genelinde hissedildi. Bulgaristan, Romanya ve hatta Arnavutluk’ta bile hafifçe hissedildi” diye yorum yaptı.

Deprem uzmanı, “Artçı sarsıntılar çok uzun bir süre gözlenecek. Artçı sarsıntıların en az önümüzdeki bir yıl içinde kaydedilmesi muhtemeldir. İlk ayda daha güçlü yer sarsıntıları mutlaka görülecek. Hangi büyüklükte olacakları söylenemez. Büyük olasılıkla 5 ve belki 6 büyüklüğünde olacak. Onlar, büyük olasılıkla Türkiye topraklarında hissedilecek. Büyüklüğü 5 ile 6 arasında olanların Bulgaristan’da muhtemelen hafif şekilde hissedilmesi bekleniyor” diye açıklık getirdi.

Türkiye'deki depremden dakikalar sonra Romanya'da da deprem oldu. Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğündeydi ve merkez üssü Doğu Romanya'daki Buzău İline bağlı Berka ilçesinden 10 km uzaklıktaydı. Ondan sonra büyüklüğü 3'ün altında olan iki daha zayıf deprem kaydedildi.


DİĞER HABERLER