TÜRKİYEDE’Kİ 23 SANDIĞIN OYLARI İPTAL EDİLMESİ SONUCUNDA HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKATİ (HÖH) BİR MİLLETVİKİLİĞİ’Nİ KAYBEDECEKSalı, 16 Şubat 2010

TÜRKİYEDE’Kİ 23 SANDIĞIN OYLARI İPTAL EDİLMESİ SONUCUNDA HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKATİ (HÖH) BİR MİLLETVİKİLİĞİ’Nİ KAYBEDECEK  Kırcaali Haberin 6 Şubatta duyurmuş olduğu haber gerçek olmak üzere. Dün gerçekleşen Merkez Seçim Kurumu oturumunda Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye'deki açılan sandıklardan 23'ünün yeniden hesaplanması isteğini uygun gördü. Bulgaristan Milli Radyosu (BNR) önünde Merkez Seçim Kurumu sözcüsü Biser Troyanov HÖH'ün bir milletvekilliğini kaybedip GERB'e geçtiğini ve bununla beraber 3 partinin de milletvekillerinde kişisel değişiklikler olacağını söyledi. Eğer Türkiye'de açılan sandıkların 23'ünde sonuçlar iptal edilirse GERB meclis grubu 117 kişiye yükselirken HÖH meclis grubu 37 kişiye gerilecektir. Gabrovo (Palanka) - 7. Seçim Bölgesinde Düzen Yasallık ve Güvenlik (RZS) partisinden Atanas Semov çıkıp yerine Georgi Tsvetanov Terziyski, Gabrovo - 7. Çoku Vekil Seçim Bölgesinden Mavi Koalisyondan Mariyana İvanova Darakçieva çıkıp yerine Ventsislav Vasilev Vırbanov girecektir.
"Sadece Anayasa Mahkemesinin yetkisindedir bu yönde bir işlemin yapılması. Eğer öyle değişiklikler yapılırsa tabi ki Merkez Seçim Kurumu bu kararı uygulayacaktır. Ancak bizlerin bugünkü vermiş olduğu bilgiler sadece olası değişikliklerin ne şekilde gerçekleşeceğiyle ilgilidir. Bu değişiklikler sadece Anayasa Mahkemesinin vermiş olacağı kesin karar doğrultusunda gerçekleşecektir" dedi Troyanov.
HÖH adına Milli Meclisi, yakında yine bir önceki milletvekilliği seçiminin yeniden sayımı yapıldıktan sonra Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) Liste 2. sıradan seçilen ve HÖH Merkez Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı olan Ruşen Riza terk edecektir. Hatırlayacağınız gibi Ruse(Rusçuk) ve Dobriç seçim bölgelerinde yeniden oy sayımı yapılmıştı. Bu sayım sonrasından HÖH Ruse Milletvekili Bürhan Abazov çıkmış ve yerine Mavi koalisyondan Mihail Mihaylov girmişti. Dobriç'te ise Mavi koalisyondan Ventsislav Vırbanov çıkmış yerine HÖH ten Ruşen Riza girmişti.


DİĞER HABERLER