Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Kırcaali Belediyesi’ne mobil sağlık aracı teslim ettiÇarşamba, 08 Mart 2023

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Kırcaali Belediyesi’ne mobil sağlık aracı teslim etti

Kırcaali Belediyesi’ne TİKA tarafından sağlanan modern tıbbi ekipmanlarla donatılmış bir gezici tıp merkezi teslim eden Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Kırcaali'ye yaptığı ziyaret sırasında, “Şimdiye kadar Bulgaristan bizim için komşu ülkeydi. Bundan böyle sizler bizim kan kardeşimizsiniz!” diye ifade etti. Türkiye Büyükelçisi, Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerden zarar görenler için yardım toplamak amacıyla yürütülen kampanyaya katılan herkese en içten teşekkürlerini sunmak için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kırcaali’ye geldi. Bu nedenle ziyaret programının ilk durağı Kırcaali'deki belediyeye ait yardım toplama merkezi olan Sekizkök burada Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, Belediye Genel Sekreteri Sebahtin Riza, Kırcaali ilindeki belediye başkanları tarafından karşılandı.

Bir aydan fazla bir süredir Kırcaali ilindeki tüm yedi belediye tarafından yardım toplama merkezine getirilen yardım malzemelerini ayıran ve paketleyen tüm görevliler ve işçiler de buradaydı. Türk diplomat, daha sonra anlaşıldığı üzere bölgede toplanan yardım malzemelerini Türkiye'ye ulaştırabilmek için bu süre boyunca diğer taahhütleri reddeden nakliye şirketlerinin temsilcileri tarafından da karşılandı.

Büyükelçi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Yaklaşık bir ay önce yüzyılın felaketi olarak nitelendirdiğimiz bir felaket başımıza geldi. Türkiye'de 11 il harap oldu, 90 binden fazla bina harabeye döndü, yüzbinlerce insan bu yıkıntıların altında kaldı. Acımız çok büyük. Türkiye büyük bir sınavla karşı karşıya kaldı. Binalar yeniden yapılmalıdır. Evsiz kalan milyonlarca insana barınak sağlanmalıdır. Türkiye çok büyük imkanlara sahip bir ülke, ama bu büyük sınavı da tek başına kaldırabilecek durumda değildir. Yardıma ihtiyacımız vardı ve çağrımıza ilk cevap veren ülkelerden biri Bulgaristan oldu” diye kaydetti. Sekizkök, Türk halkı adına Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Hükümetine ve Bulgaristan halkına teşekkürlerini sundu.

Büyükelçi, dün normal barınma için tam donanımlı 70 konteyner yüklü büyük bir trenin Türkiye’ye doğru hareket ettiğini bildirdi. Diplomat, “Kırcaali de dahil olmak üzere milyonlarca Bulgaristan vatandaşı yardım çağrımıza yanıt vermek ve bize yardım etmek için seferber oldu. Hepsine teşekkürler!” dedi. Sekizkök, Türkiye'ye bugüne kadar 200 tona yakın maddi yardımın ulaştığını, Türkiye Büyükelçiliği tarafından açılan banka hesaplarına ise 2 milyon doları aşkın bağış yatırıldığını belirtti. Büyükelçi, “Bugüne kadar Bulgaristan bizim için komşu ülkeydi. Bundan sonra sizler bizim kan kardeşimizsiniz” diye ifade etti.

Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis, bugüne kadar Kırcaali bölgesindeki 400'den fazla köy de dahil olmak üzere Kırcaali ilinde yedi belediye tarafından toplanan yardım malzemeleriyle dolu 12 TIR’ın Türkiye'ye gönderildiğini belirtti. Belediye Başkanı, “Aynı zamanda Türkiye'deki depremzedelere yardım amacıyla Kırcaali ilinde belediyeler tarafından toplanan ve aktarılan meblağ, müftülük tarafından toplanan 230 000 leva da dahil olmak üzere toplam 750 bin levanın üzerindedir” diye açıkladı. Dr. Müh. Azis, Türkiye Büyükelçisi’ne Kırcaali Belediyesi’ne yaptığı ilçenin en ücra yerlerindeki insanların muayenelerini yapmalarını sağlayacak bir gezici sağlık merkezi bağışından dolayı teşekkür etti. Mobil sağlık merkezinin tıbbi ekipmanlarından bazıları düz detektörlü röntgen, ultrason makinesi, EKG makinesi, spirometre, nabız ölçer, şeker ölçer, tansiyon ölçer, temassız termometreler, soğutuculu kan örnek taşıma çantası, buzdolabı, lazer yazıcı vb.

Kırcaali ilçesi sakinlerine yönelik bu insani ve asil davranış için bir şükran göstergesi olarak Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis, Türkiye Büyükelçisi’ni Kırcaali Belediyesi Altın Arması Onur Nişanı ile onurlandırdı. Ödül takdimi, Sekizkök’ün ziyaretinin bir sonraki durağı olan Most (Köprülü) köyünde yeni mobil sağlık aracının anahtarlarını Belediye Başkanı’na teslim ettiği sırada gerçekleştirildi. Most, Miladinovo (Dedeler) ve Konevo (Atalan) köylerinin bulunduğu yörede daha bugün başlayan ilk muayeneler, Türkiye'den gelecek sağlık görevlileri ve Kırcaali hastanesinden doktorlar tarafından yapılacak.

Türkiye Büyükelçisi, Most’ta sağlık muayenesi için gelenlerle sohbet etti ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle köyden kadınlarla Halk Kültür Evi’nde buluştu.    


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER