Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Kırcaali'yi ziyaret ettiCuma, 25 Nisan 2014

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Kırcaali'yi ziyaret ettiTürkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe bugün Türklerin en yoğun olarak mesken ettiği Kırcaali'yi ilk resmi ziyaretinde bulundu. Daha önce Büyükelçi'nin geçen ay Kırcaali'yi ziyaret etmesi planlanmıştı, fakat aynı tarihte Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bulgaristan'ı ziyaretinden dolayı ertelenmişti.

Büyükelçi Kırcaali ziyaretini Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci beraberinde olmak üzere gerçekleştirdi. Sayın Gökçe, tanışma görüşmesini ilk olarak Vali Biser Nikolov ile yaptı. Görüşmede Maritsa (Meriç) otobanının kurulması, bölgedeki yatırım ortamı ve yatırım imkanları görüşüldü.

Büyükelçi, "Bulgaristan'a daha çok yatırımcı celbedilmesi konusunda çaba sarfedeceğim" dedi. Nikolov, istihdam yaratan ve vatandaşların yararına olan her hangi bir ciddi kararı desteklemeye hazır olduğunu ifade etti.

Daha sonra Büyükelçi'yi makamında Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ağırladı.

Belediye Başkanı, Büyükelçi'yi ilçe sınırları dahilinde gerçekleştirilen büyük altyapı projeleriyle tanıştırdı. İlçenin Bulgaristan'ın Avrupa Birliği üyesi olduğu 7 yıl içinde gerçekleştirilen AB destekli projeler bakımından birinci sıralarda bulunduğu belirtildi. AB projeleri gerçekleştirilmesi üzerine kazanılan yatırımların 100 milyon levaya yakın olduğu paylaşıldı.

Tanışma görüşmesi esnasında karşılıklı çıkar meseleleri ve özellikle Kırcaali bölgesine ve ülkeye daha çok Türk yatırımcısı celbedilmesi üzerine konuşuldu.

Süleyman Gökçe, konuk defterine de yazdığı Kırcaali Belediyesine ve halkına yönelik güzel dileklerde bulundu. Görüşme sonunda karşılıklı hediye değişimi yapıldı.

Daha sonra Büyükelçi Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün vakıf malı olarak iadesini talep ettiği Bölge Tarih Müzesi olarak kullanılan eski medreseyi ziyaret etti. Hemen ardından Kırcaali bölgesinde ve hatta tüm ülkede Türk kültürünü yaşatma konusunda en başarılı derneklerden olan Ömer Lütfi Kültür Derneği ve aynı zamanda Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğini ziyaret etti. Burada üst düzey diplomatı Ömer Lütfi Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet karşıladılar.

Ayrıca aynı ofisi aynı binada bulunan Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Harun Bekir ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet de Büyükelçi'yi karşılamaya geldiler. İlk önce Büyükelçi folklor ekipleri ve orkestranın da provalarını yaptıkları salonu ve ardından derneğin kütüphanesini gezdi. Sayın Gökçe, folklor ekiplerinin kullandığı Türk milli kıyafetleri de gördü.

Dernekte yapılan görüşmede iki dernek başkanları Kırcaali'de gerçekleştirdikleri faaliyetlere değindiler. 1993 yılında yeniden faaliyete açılan Ömer Lütfi Derneği'nin kurucularından olan Dernek Müdürü Müzekki Ahmet, kısaca tarihçesine ve o zamandan bu yana yürütülen çalışmalara değindi. Geçen hafta Sofya'da düzenlenen BUKET Sanat Yarışmasında dernek çatısı altında faaliyette olan Kırcaali Türk Folklor Ekibinin birinci olduğunu paylaştı. Ayrıca 2011 yılında kurulan Başkanı seçilen Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin faaliyetlerini de anlattı. İki derneğinin de gerçekleştirdiği etkinliklerde Filibe Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci'nin daima destekte bulunduğunu da belirtti.

Ömer Lütfi Derneği'nden sonra Büyükelçi, Türk Kültür Merkezi kurulması planlanan binanın iki katında bulunan bölümü gezdi. Hemen yanındaki Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği'nin ofisini de ziyaret etti, faaliyetler ve karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi aldı.

Derneğin konuk defterine edindiği güzel izlenimleri ve dileklerini yazdı. Hediyeleşme sırasında Harun Bekir, konuğuna cam plaket ve Türkçe öğretmeni olan ressam Seyfi Halilov'un Rodop manzarası yansıtan tablosunu hediye etti.

Daha sonra dernek başkanlarıyla vedalaşan Büyükelçi, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'in eşliğinde şehrin ikinci bir büyük caminin yapılacağı Kırcaali'nin Prileptsi (Salifler) semtinde bulunan alanı yerinde gördü.

Ardından Kırcaali Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Beyhan Mehmet konuğuna Bulgaristan Müslümanları ve özellikle de bölgedeki Müslümanların hayatıyla ilgili bilgi verdi.

Müftü, ülkede yaşanılan sorunlar arasında Başmüftülüğün vakıf mallarını geri iadesine ilişkin yürüttüğü davalara da değindi. Görüşmede Cami Encümenliği Başkanı Abdullah Şefki de hazır bulundu.

Yapılan hediye değişiminden sonra Büyükelçi cuma namazını Kırcaali Merkez Camii'nde kıldıktan sonra vatandaşlarla da görüştü.

Kırcaali'den sonra Süleyman Gökçe, Kirkovo (Kızılağaç) ve Cebel (Şeyh Cuma) ilçelerini de ziyaret edeceği belirtildi.

Büyükelçi'nin Kırcaali temaslarının yarın ildeki diğer ilçeleri ziyaret etmesiyle son bulacak.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER