TÜRKİYE’YE DOĞAL GAZ NAKLİ YAPAN “BULGARTRANSGAZ” BORU HATTINDA PATLAMAÇarşamba, 15 Eylül 2010

TÜRKİYE’YE DOĞAL GAZ NAKLİ YAPAN “BULGARTRANSGAZ” BORU HATTINDA PATLAMAPatlama sonucu 15 metrelik boru hattı yok oldu. Yambol (Yanbolu) Emniyetinden yapılan açıklamada Bolyarovo (Paşaköy) belediyesine bağlı ve Stranca tepelerinde bulunan Gorska Polyana (Yaylacık)köyü yakınlarında meydana gelen patlama sonucu, Türkiye'ye gaz nakli yapan iki borudan birinin 15 metre çapında tahrip edildiği anlaşıldı. 2 metre toprağın altından geçirilen borunun patlaması sonucu on metre çapında kraterin oluştuğu ""Bulgargaz tarafından duyuruldu. Bunun yanı sıra "Bulgargaz" boru hattının sahibi "Bulgartransgaz" olduğunu ve bu hat sayesinde Rusya'dan Türkiye'ye gaz taşındığını belirtti. Ancak nakledilen gazın kesime uğrayıp uğramasıyla ilgili bir bilgi verilmedi. Patlamanın 1999 yılında döşenen boruda meydana geldiği duyuruldu.

Pazartesi günü öğleden sonra 15.51'de gerçekleşen patlamada can kaybı yaşanmazken, 100 dönüm ormanlık alan üzerinde bulunana çalılık ve otlak alan yok oldu. Türkiye sınırına 2,5 kilometre uzaklıkta gerçekleşen patlama, Gorska Polyana köyü yakınındaki Doğal Gaz Kompresör İstasyonuna da sadece 2 kilometre uzaklıkta olduğu anlaşıldı.

Yambol, Bolyarovo ve Elhovo (Kızılağaç) itfaiyelerindeki yangın söndürme timlerinin zamanındaki müdahalesi 1000 dönüm ormanlık alanın yanmasını önledi. Yetkililer tarafından yerinde yapılan araştırmalar sonucu, patlamanın sabotaj olmadığını teknik arıza sonucu meydana geldiği duyuruldu. Gaz istasyonu ulusal öneme sahip olduğundan sürekli gözetim ve denetim altındadır.

"Bulgartransgaz" yetkilileri, arızanın 17 Eylül tarihine kadar haledileceğini ve gaz akışının normale döneceği açıkladılar.

"kompresör" - havayı sıkıştırarak basınçlı bir şekilde kullanımımıza sunan araç, yoğunlaştırılmış gazı yüksek basınç altında dışarı veren aygıt


DİĞER HABERLER