Türkiye'ye göç etmiş 17 aile arşivi sergilenecekPazartesi, 30 Haziran 2014

Türkiye'ye göç etmiş 17 aile arşivi sergilenecek Bu yılki Çok Kültürlü Şehir Girişimi programının sonunda Kırcaali KRIG Sanat Hareketi, Türkiye'de yaşayan Kırcaalilerin aile arşivlerinde yer alan birkaç yüzyıllık arşiv ünitelerinden oluşan arşiv fonunun bir bölümünü ilk defa hazırlanan sergiyle tanıtacak. Sergide, 17 Kırcaalili ailenin 19.yüzyılın sonundan 1989 yılına kadar döneme ait aile arşivlerinden toplam 106 işlenmiş ve tarihi belirtilmiş fotoğraf ve malzemeler yer alıyor.

Malzemeler, özel belge, yerel gelenek ve görenekler, zanaat ve zanaatçılar, okul hayatı, amatör sanatçı ve amatör sanatçı grupları, şehir içi kültürel etkinlikler, düğün ve düğün törenleri olarak kategorilere sınıflandırılmıştır. Sergide Kırcaali'de dünyaya gelip göç etmiş olanlar için şehri unutulmaz kılan ve onların İstanbul, İzmir, Bursa ve Edirne'deki çocuk ve torunları için cazip kılan eşsiz benzersiz özel ve toplumsal olaylar, şahıs ve mimari yapılar, Fransa'da eğitim görmüş şehirde ilk askeri hekim olan 1912 yılından Dr. Sadık Efendi'nin resmi görülebilir. Ayrıca 1872 yılında Most (Köprülü) köyünde dünyaya gelen Kırcaali Müftüsü Yunus Efendi Aptiev Aliev ve Cami Encümenliği Başkanı Mehmet Süleymanov'un hayatı ve faaliyetlerine ilişkin resimler de yer alıyor.

Fotoğraflarda 1908 yılında Kırcaali'nin Krayno Selo (Alkaya) köyünde dünyaya gelen ve ilkokul eğitimini Kırcaali'de gören 1934 - 1942 yıları arasında 9 defa art arda olmak üzere 13 yıl Kırkpınar başpehlivanlığını kazanan, 3 altın kemer sahibi Hüseyin Alkayalı da görülebilir.

Sergide İkinci Dünya Savaşı'nda General Vladimir Stoyçev'in şöförü Faik Kasimov'un ve Cemal Emurlov, Stanka Dimitrova, Vasko Vasilev, Stefan Lilov, Georgi Trifonov, Stoyan Stoyanov ve Burhaneddin Faikov'un görüntülendiği 1972 yılında Kırcaali'de Ressamlar Birliği Şubesinin kuruluş toplantısından resim bulunmakta.

1989 yılında İstanbul'a göç eden Mehmet Reşat Mert'in şu anda Brezilya'nın Manaus şehrinde SİMENS Müdürü olan Varol Mert gibi ailelerin hayatından fotoğraflar sergileniyor. Ayrıca Osmanlıca yazılı dahi eğitim belgeleri, okul diplomaları, avcı ve bisikletçiler birliği üyelik kartları, 1917 yılından şeriatla ilgili belge olmak üzere sergide her çeşit belgeler görülebilir. Bu belgeler Türkiye'de yaşayan Kıracalilerin aile arşivlerinde korunup nesilden nesile aktarılıyor.

Sergi 1 Temmuz saat 18.00'de KRIG Sanat Galerisi'nde açılacak. Aynısı gün saat 11.00'da Trakya No:3 adresinde bulunan galerinin yanında açıkta fotoğraf enstalasyonu monte edilecek. Sayfaları 1.00 x 0.80 metre ölçülerinde olan fotoğraf enstalasyonu açılıp sokaktan geçen vatandaşlar tarafından serbestçe görülebilir.

Serginin resmi açılış töreni kapsamında 2014 Yılı Çok Kültürlü Kişi ödülü sunulacak.
KRIG Sanat Hareketi'nden verilen bilgiye göre bu yıl ödül Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Merkez Kilise Papazı Petır Garena'ya verilecek.


DİĞER HABERLER