TÜRKLERİN BULGARİSTAN'DA KALAN MALVARLIĞININ DEĞERİNİN 200 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİRÇarşamba, 06 Ocak 2010

TÜRKLERİN BULGARİSTAN'DA KALAN MALVARLIĞININ DEĞERİNİN 200 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİRBulgaristan'ın, 1913 yılından sonra Türkiye'den göç eden Bulgarların Türkiye'de bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülkleri için talep edeceği tazminat miktarının 20 milyar doları aşabileceği bildirildi.
Yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, Reuters'a verdiği demeçte, ellerine yeni belgeler geçtikçe, rakamın 20 milyar doları aşabileceğini söyledi.
Öte yandan, AA muhabirinin derlediği bilgilere göre Türklerin Bulgaristan'da kalan malvarlığının değerinin 200 milyar dolara ulaşabileceği ileri sürülüyor.
Balkanlar'dan Türkiye'ye göç etmiş Türklerin ve mirasçılarının Türkiye'de kurdukları sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, yaptıkları araştırmalar sonucunda, bugünkü Bulgaristan topraklarından göç etmiş Türklerin ve Osmanlı vakıflarının bugünkü Bulgaristan topraklarındaki malvarlıklarının değerinin 200 milyar Dolar'ın üzerinde olduğunun hesaplandığını ileri sürüyor.
Bulgaristan tarafı, konuya ilişkin açıklamalarını bugün de sürdürürken, daha önce 10 milyar dolar olarak açıklanan tazminat miktarının 20 milyar doları bulabileceğini kaydetti. Bakan Dimitrov Reuters'a açıklamasında, ''Konuya ilişkin belgeleri toplamayı hızlandırarak, talebimizi yıl sonuna kadar Türkiye'ye iletebiliriz'' dedi.
Türkiye'nin böyle bir sorunun varlığını reddetmediğini ileri süren Dimitrov, miktarın belirlenmesinin önemli olduğunu savunarak, bu konuda bir Türk-Bulgar komisyonunun toplanacağını belirtti. Dimitrov, 2300 kadar belge topladıklarını, göçmenlerin akrabalarının binlerce belge daha getirmelerini beklediklerini, bu belgelerin de gelmesiyle iddianın 20 milyar doları aşabileceğini ifade ederek, ''Biz kesin belgeleri Türk tarafına sunmaya hazır olduğumuz anda Türk-Bulgar komisyonu toplanacak ve çözümü konuşmaya başlayacağız'' dedi.

"BULGARİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDA CİDDİ SORUN YOK"

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Marin Raykov, Bulgaristan ile Türkiye arasında ciddi politik sorun bulunmadığını belirterek, "Sadece çözülememiş bazı konular var. Bunlar da diyalog yoluyla halledilecek meselelerdir" dedi.
Raykov, 1913 yılından sonra Türkiye'den Bulgaristan'a göç eden Bulgarların Türkiye'de kalan mal varlığına ilişkin meselenin iki ülke arasında çözüme kavuşturulmamış konulardan biri olduğunu söyledi. Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumunun son yılların en iyi seviyesinde olduğunu belirten Raykov, ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi için iki tarafta da gerekli iradenin bulunduğunu bildirdi.
Trakya göçmenlerinin tazminat konusunun çözümünü Türkiye'nin AB üyeliği için bir ön şart olarak görmediklerini ifade eden Raykov şöyle konuştu:
"Bizim resmi tutumumuz, AB'nin genişleme süreci ile Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde çözülmemiş konular arasında doğrudan alaka olmadığı yönündedir. Bulgaristan, Türkiye'deki reform çalışmalarını, AB'nin Brüksel-Ankara diyaloğuna ilişkin tüm kararlarını desteklemektedir ve desteklemeye devam edecektir."
Bulgaristan'ın yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, dün ve önceki gün yaptığı açıklamalarda, 1913 yılından sonra Bulgaristan'a göç eden Bulgarların Türkiye'deki mal varlıkları karşılığı Türkiye'den 20 milyar dolar tazminat isteneceğini söylemiş ve bu sorunun çözümünün Türkiye'nin AB üyeliği için ön şartlardan biri olacağını ifade etmişti.DİĞER HABERLER