Türkmenistan'da Büyük BuluşmaPerşembe, 26 Kasım 2015

Türkmenistan'da Büyük BuluşmaUluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın her yıl Türk dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirde gerçekleştirdiği Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi Toplantısı, Türk devletlerinin kültür ve sanat hayatına yön veren temsilcilerini Türkmenistan'da bir araya getirdi. 2015 yılı içerisinde Şah-ı Can yani ''Şahların Gözdesi'' olarak anılan Merv şehrinde Balkanların değişik ülkelerinden sanat toplulukları, bilim adamları, sanatçılar ve araştırmacılar katılarak Balkanlar'daki Türk kültürünü geniş Türk coğrafyasında tanıtma fırsatı bulmuşlardır. 2015 yılının Ocak ayında düzenlenen açılış etkinliklerine Bulgarista' nın Mestanlı bölgesinden 20 kişilik bir sanat topluluğu kültür başkenti Merv' de Bulgaristan Türklerinin folklor ve sanatını tanıtmıştır. Ayrıca açılan sergilerde geleneksel el sanatları Türkmenistanlı sanatseverlere tanıtılmıştır.

Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi Garajayew'in ev sahipliği ve dönem koordinatörlüğünde 26 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen 33. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı'na TÜRKSOY'a üye ülkelerin kültür bakanları ile Türk Konseyi ve Türk Akademisi yetkilileri katıldı.

2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Şeki / Azerbaycan

Önümüzdeki sene kültür başkentliğini yapacak Şeki şehri Balkanların ve Türk Dünyasının buluşma noktası haline gelecek. Düzenlenecek her etkinlikte Balkanları' dan katılımcıların davet edilip Balkan kültürünü Orta Asya coğrafyasında daha çok tanınır hale getirilmesi için şartların sağlanacağı bildirildi.

Azerbaycan'ın Şeki şehri, 2015 Türk Dünyası Kültür Başkenti Merv şehrinde gerçekleştirilen toplantıya katılan tüm temsilcilerin oy birliği ile aldığı karar sonrasında 2016 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Kafkasların incisi olarak adlandırılan şehir, yılboyu gerçekleştirilecek etkinliklerle farklı alanlardan sanatçıların, bilim insanlarının buluşma noktası haline gelecek. TÜRKSOY tarafından 2012 yılında başlatılan uygulama kapsamında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanına ilk sahip olan şehir Kazakistan'ın Astana şehri olmuştur. Ardından, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan ve 2015 yılında Türkmenistan'ın Merv şehri Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşımıştır.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov gerçekleştirilen toplantının ardından yapmış olduğu açıklamada şunları dile getirdi: ‘'Astana, Eskişehir, Kazan, Merv ve şimdi Şeki, Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamamız şehirlerimizi birbirine kültür bağları ile yakınlaştırıyor. Bugüne kadar seçilen şehirlerimiz, bu özel unvanın gereğini layıkıyla yerine getirerek, devralmış oldukları bayrağı daha ileriye taşımıştır.

Bu kapsamında yüzlerce kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiş, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve entelektüeller arasında kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımı için imkan sağlanmıştır. Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması şehirlerimizin kültür sanat hayatını zenginleştirdiği gibi, düzenlenen yoğun faaliyetler sayesinde Türk cumhuriyetleri arasındaki kültürel entegrasyon sürecine de ivme kazandırmıştır.''


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER