TÜTÜN PRİMLERİ ÖDENMEYE BAŞLANDIPerşembe, 29 Temmuz 2010

TÜTÜN PRİMLERİ ÖDENMEYE BAŞLANDIBugünden itibaren 2009 yılı üretimi tütün primleri ödenmeye başladı. Paranın tamamı önümüzdeki günlerde birkaç taksit halinde ödenecektir. Tarım ve Gıda Bakanlığından yapılan açıklamada, ödemeyi yapacak bankaların işlem kapasitesine göre ödemelerde bazı gecikmelerin oluşması mümkün olabilecekmiş.

"Tütün" Fonu tütün üreticisi olarak kayıt olan kişilere primlerin ödenmesi için üç ayrı bankayla kontrat imzalamış. Bunlar "Tırgovska banka D", "Banka DSK" ve "Korporativna tırgovska banka" olarak açıklandı. İmzalanan anlaşmaya göre, her banka tütün üreticilerine bedelsiz hesap açıyor ve paranın hesaba yatmasından sonra iki ay içerisinde, her üretici hesabından parayı çekmek zorundadır. O iki ay zaman zarfı içerisinde hesaptan alınmayan paralar, fona geri gönderilip belirtilen ödeme çizelgesi doğrultusunda yılsonuna kadar primlerin alınmasına yeni iki ay ek süre veriliyor. Tüzel (şirket) kuruluş ve şahıs şirketlerine ödenecek prim, bu üreticiler tarafından belirtilen banka hesaplarına yatırılacaktır.

"Tütün" Fonu yönetim kurulunun almış olduğu prim miktarı kararına gore ince yapraklı cins tütün için "Basma" - 3.29 leva ve "Kabakulak" - 2.13 leva ödenecek. Geniş yapraklı "Vircinia" ve "Bırley" cinsi tütünler için 1.30 leva prim ödenecek.
DİĞER HABERLER