TÜTÜN SATIN ALMA KAMPANYASI OCAK'TA BAŞLIYORCuma, 17 Aralık 2010

TÜTÜN SATIN ALMA KAMPANYASI OCAK'TA BAŞLIYOR10 Ocağa doğru "Alliance One Tobacco Bulgaria" Ltd. şirketi bu yılki tütün mahsulünün satın alma kampanyasına başlayacak. Şu ana kadar hiçbir zaman tütün satın alma kampanyası Ocakta başlamadığından bu durum üreticiler arasında gerginlik ve şüphenin yerleşmesine sebep oldu.
Şirketin "Satın Alma" Bölümü'nün yöneticisi müh. Veselin Antonov basına yaptığı açıklamada yeni 2011 yılının ilk iş günlerini son hazırlıklar için kullanacaklarını söyledi.
Merkezi Haskovo'da bulunan şirket Kırcaali ilinin Krumovgrad, Kirkovo, Momçilgrad ve Çernooçene belediyelerinde anlaşmalar gerçekleştirmiştir.
Tütünün yüzde yetmişi kutu şeklinde satın alınacak, yüzde otuzu ise denk. Anlaşması olan yerleşim yerlerine artık kutular ve çullar dağitılmıştır ve imkânı olan insanlar tütünü dürmeye başlayabilirler. Tütünün kutulara dizdirilmesi sahiplerine daha kolay geliyor. Yaprakları kınnaptan çekiyorlar, yayıyorlar ve presliyorlar. Genelde kutular 20 kilo alıyorlar, daha büyükleri de var. Kampanyanın iki ay sürmesi bekleniyor.
Tütün geçen seneki asgari fiyatlara göre satın alınacak, çünkü hükümet yeni fiyatlar belirlemedi. Basma cinsi birinci sınıf tütünün asgari fiyatı 7.35 leva, ikinci-4.85, üçüncü ise 1.90 leva olacak.
Satın alma komisyonları kurulmuş, òütün uzmanları bölgelere ayrılmıştır. Satmak için en çok hazır tütün olan yerlerde kampanya merkezleri açılacak.
Kirkivo ve Krumovgrad'tan satın alınan ürün Momçilgrad bazına depo edilecek. Oradan da sanayi işlem için Haskovo'ya götürülecek.
Ödemelerde problem olmayacak, 10-15 gün içerisinde banka yoluyla yapılacak.
Krumovgrad ve Kirkovo tütün üreticilerinin paraları "Devlet Tasarruf Kasası Bankası" ofislerine, Momçilgrad Belediyesi'nden olanların ise "Posta Bankası"na yatırılacak.


DİĞER HABERLER