TÜTÜN ÜRETİCİLERİ "TRAKYA" OTOYOLUNU İŞGAL ETTİPazartesi, 21 Aralık 2009

TÜTÜN ÜRETİCİLERİ Bulgaristan'da tütün alım fiyatının artırılmasını isteyen tütün üreticileri, E-5 Trakya uluslararası otoyolunu işgal etti.

Çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu 3 bine yakın üreticinin Filibe kenti yakınında Trud köyü bölgesindeki protesto eylemi, otoyolda her iki yönde trafiğin aksamasına sebep oluyor.
Tütün alım fiyatlarının artırılması talebiyle Hasköy, Krumovgrad, Mestanlı, Kırcali, Eski Zağara, Filibe ve Pazarcık bölgelerinden gelerek eyleme katılan üreticiler, Tarım Bakanı Miroslav Naydenov'un yanlarına gelmesini istedi.
Bakanın sorunlarıyla ilgilenmediğini ileri süren üreticiler, artış beklerken bu yıl tütün fiyatlarında yüzde 60'a kadar düşüş olduğunu belirttiler. Üreticiler, geniş yapraklı tütünün geçen yıl olduğu gibi 3,15 leva (1,57 avro), küçük yapraklı tütünün ise 4 levadan (2 avro) alınmasını istiyor.
Gerginliğin artması üzerine jandarma ekipleri protesto bölgesine gönderilirken, Filibe Bölge Emniyet Müdürlüğü Baş Müfettişi Todor Çonov, protestocuları trafiği aksatmamaları için ikna etmeye çalışıyor.
Öte yandan meslektaşlarına destek vermek amacıyla Bulgaristan-Yunanistan sınırındaki İlinden'de toplanan bir grup tütün üreticisi, alım fiyatlarının artırılmaması halinde ülkenin Türkiye ve Yunanistan ile sınır kapılarını kapatacağını belirtti.


DİĞER HABERLER