Tütün üreticilerin planladıkları protestolar ertelendiSalı, 24 Şubat 2015

Tütün üreticilerin planladıkları protestolar ertelendi Tütün üreticilerin planlanan protesto gösterileri ertelendi. Çiftçilere tütün üretimi için sübvansiyon ödenecek, ancak bu gelecek dönemde yapılacak.

Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, "Kaynakların dağıtım şekline ilişkin yeni öneriler ele aldık. Onların bu yıl uygulanması mümkün değil" dedi.

NOVA TV'nin bir araştırması, tütün yetiştirmeyen kişilerin tütün üretimi için kota ve sübvansiyon aldıklarını açığa çıkardı. Bu kişilerin kotaya sahip olmayan kişilerin tütünlerini satın aldıkları anlaşıldı. Tütün kotaları 2007-2008 yıllarında tütün üretimine göre verilmiştir.

Taneva'nın ifadelerine göre en küçük üreticiler en riskli durumda. Bu yüzden onların desteklenmesi gerekiyor.

Tarım Bakanı, hesaplama yapmak için en iyi varyantın bulunması için üzerinde çalışacağı iki önerinin ele alındığını açıkladı. 5 Mat'ta tütün üreticileri ile görüşmelerin devam edeceği belirtildi.

Öneriler arasında ayrı cins tütünlerde tavan sübvansiyon miktarı uygulanması ve küçük üreticilere verilecek sübvansiyonun ürettikleri miktara göre hesaplanması varyantları da var.

Referans dönemi çerçevesinin değiştirilmesi ve 2009 yılının dikkate alınmaması da öneriler arasındadır. Bunun sebebi o zaman boş hacimlere imkan olmasından kaynaklanıyor.

Tarım ve Gıda Bakanlığı'nın ekibiyle görüşmelerinden sonra Tütün Üreticileri Ulusal Derneği'nin istifasını sunan Başkan Yardımcısı Asen Kiçukov, planlanan protestoların ertelendiğini, fakat tütün üreticilerin protestoya hazır vaziyette olacaklarını açıkladı.

Kiçukov, "Referans dönemine ilişkin kaynakların tahsisi konusunda bir görüşme daha yapılacak. Her yıl Bakanlık ile kavga etmemek için onların kesin olarak belirlenmesini istiyoruz" diye vurguladı. Bulgaristan'da tütün üreticilerine verilen sübvansiyonların hiçbir zaman AB düzeyindekine erişemeyeceği için bugünkü görüşmeden iki tarafın da sonuçta memnun olmadıklarını paylaştı.

Kiçukov, "Bu yıl hergangi bir değişiklik söz konusu değil. Çünkü sübvansiyonlar 2014 yılında verilen dilekçelere göre ayrı tütün cinsi grupları için belirlenen yüzde oranı doğrultusunda tahsis edilecek.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER