Tütüne %30 zam yapılacakPazartesi, 27 Ağustos 2012

Tütüne %30 zam yapılacakBu yıl ülkede yaşanan yoğun sıcaklar ve kuraklıktan dolayı tütünden gerekli verimin alınmasına engel olduğu açıklandı.

Dönüm başına 40-50 kg tütün elde edilmesi bekleniyor. Bu da bu yılki tütün hasadının geçen yıla nazaran 3 kat daha az olması anlamına geliyor. Bu nedenle hem üreticileri mağdur etmemek adına, hem de tütün hasadının az olması vesilesiyle tütüne %30 oranında zam yapılacağı öğrenildi. Her ne kadar yapılacak zammın üreticilerin kurak yüzünden uğradıkları mağduriyetin telafi edilmesi planlansa da, şu an için bu pek de mümkün görünmüyor. Nitekim çoğu üreticiler kurak nedeniyle ciddi kayıp içerisinde olduklarını ve yapılacak %30 gibi oranda bir zammın zararlarını tamamen karşılamayacağını savunmakta. Hiç şüphesiz kuraklık sadece Bulgaristan'ı vurmuş değil, Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Hırvatistan'daki tütün üreticileri de kuraklıktan dolayı mağdur durumda oldukları gözleniyor. Bu yıl tütün hasadının düşük olması, geçimini tütünden sağlayan üreticilerin boynunu bükmüş durumda.

Hiç kuşkusuz tütün hasadının düşük olması sigara fiyatlarını da doğrudan etkileyecek. Özellikle sigara kullanıcılarının kendilerini şimdiden gelecek zamma karşı hazırlamaları gerekiyor. Bu yıl zamlarda iyice bunalan vatandaşların, olası sigara zammı karşısında da ne tepki verecekleri merak konusu.


DİĞER HABERLER