ÜÇ KADIN BÜYÜLEDİÇarşamba, 22 Eylül 2010

ÜÇ KADIN BÜYÜLEDİÜç kadın korosu ve zengin müzik ezgileri yaratan müzisyenler Plovdiv (Filibe) Filarmoni salonunu dolduran izleyicileri büyülediler. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programının yurtdışı tanıtım projesi olan "Altın Yollar" kültürlerarası dolaşımı vurgularken sanatsal üretimlerle çalışmayı ölümsüzleştiriyor. Salı (21 Eylül) Bulgaristan'dan başlayan. Projenin üçüncü ayağı olan Orta ve Güneydoğu Avrupa'yı kapsayan "Evliya Çelebi'nin İzinde" etkinliğinin ilk uğrak noktası Plovdiv oldu. Proje Avrupa kentlerinde Türk kültürünü tanıtmaya hedefliyor.

Üç kadın korosu (solistler) ve müzisyenler Türk kültürünün içindeki zenginliği güzel dizilmiş bir çiçek demeti biçimde dinleyicilere sundu. Üç solist de farklı bölge, dil, halk oyunu, sahne duruşu ve söylediği Türkü ve şarkı biçimine bürünebiliyordu. Yasemin Göksu Anadolu, Kafkas ve Çerkez Türküleri sunarken, İmran Salkan Trakya, Rumeli ve Balkan ülkeleri Türkülerinin yanı sıra Yahudi İspanyolcası da okudu, Özlem Taner de Türkmen, Arapça, Kürtçe ve Zazaca Türküler söyledi. Koro şeklinde okumuş oldukları Türküler ise hem büyüledi, hem de danslar coşturdu. Saz takımının zengin ezgileri Türkülere apayrı bir hava kattı. Okunan 24 Türkü de eşsizdi.

Misafirler arasında T.C. Plovdiv Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan ve Plovdiv Valisi İvan Totev de vardı. Onların yanı sıra kocaman bir Kırcaali grubu da vardı. Otantik Rumeli Türküleri Kadın Korosu, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Gençlik Kolları üyeleri, Momçilgrad (Mestanlı) "Evridika" Folklor Grubu sorumlusu Zekie Habib, gazetemiz ve Ömer Lütvi Kültür Derneği de oradaydı. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis de tebrik mesajı ve çiçek sepeti göndermişti.

Koronun ilk Bulgaristan konserini 2008 yılında Varna'da vermişti. "Altın Yollar" Projesinin ilk ayağı olan ve Karadeniz bölgesini kapsayan "Jül Vern'in (Jules Verne) İzinde" etkinlikler Bulgaristan'dan sonra Romanya, Ukrayna ve Gürcistan'da da yapıldı. Akdeniz bölgesini kapsayan ikinci ayak "Piri Reis'in İzinde" adı altındaki etkinlik İspanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan'ı kapsamıştı. Üçüncü ayağın ikinci durağı 23 Eylül başkent Sofya'daki Lyubomir Pipkov Ulusal Müzik Okulu olacak. Ondan sonra da sırasıyla Bitola, Üsküp, Prizren, Priştina, Belgrat, Saraybosna, Mostar, Travnik, Zagreb, Zigetvar, Peç, Mohaç, Budapeşte, Viyana, Manhaym, Dortmunt, Essen ve Oberhausen olacak.


DİĞER HABERLER