Ulusal BUKET 2017 Yarışması Kırcaali İl Birinciliği müsabakasına 300'ü aşkın yetenek katıldıPazartesi, 30 Ekim 2017

Ulusal BUKET 2017 Yarışması Kırcaali İl Birinciliği müsabakasına 300'ü aşkın yetenek katıldı Kırcaali'de 28 Ekim 2017 Cumartesi günü Kültür Evi salonunda amatör sanatçılara yönelik bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ulusal BUKET 2017 Yarışması İl Birinciliği müsabakası gerçekleşti. Yarışma, "Etnik Grupların Tebessümü, Kültüründe ve Hoşgörüsünde Bulgaristan (BUKET)" başlığı altında düzenleniyor. HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın himayesi altında düzenlenen yarışmanın Girişim Komitesi Başkanı HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, ana koordinatör ise Mukaddes Nalbant'tır.


Etkinliğin açılış konuşmasını Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban yaptı. Müh. Şaban, şunları belirtti: "Hoşgörü özgürlüğün tezahürüdür ve bir toplumun uygarlık derecesi hoşgörüsü ile ölçülür. Hoşgörü insanın kendi içine doğru yaptığı bir yolculuktur ve aynı zamanda çevresindekilere doğru yaptığı bir yolculuktur". BUKET müsabakalarının gelenek haline geldiğini kaydeden Şaban, "İlçelerde ve ilde kültür sanat etkinlikleri takvimi "Etnik Grupların Tebessümü, Kültüründe ve Hoşgörüsünde Bulgaristan" sloganıyla zenginleştirildi. HÖH İl Teşkilatı olarak bu müsabakalarla etnik azınlıkların ve toplulukların sanatı ve geleneklere ilgisinin artırılması hedefinin gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz" dedi. Katılımcıları tebrik eden Şaban, müsabakada başarılar diledi ve salonu dolduran tüm seyircilere teşekkür etti.

3. Ulusal BUKET 2017 Yarışması İl Birinciliği müsabakasını izlemeye gelen konuklar ve il sakinleri gün boyunca amatör sanatçıların muhteşem gösterileri ile zevkli anlar yaşadılar.

45 yıldır Türkiye'de ikamet eden ve çalışan Bulgaristanlı akademisyen Doç. Dr. Nesrin Sipahi Kıratlı, müsabakanın özel konuğu oldu. Katılımcılara hitaben selamlama konuşmasında Doç. Dr. Nesrin Sipahi Kıratlı, "Bulgaristan'ı çok güzel çiçekler yetiştirilen bir bahçe olarak hatırlıyorum. İşte bu çiçekler, bugün bu salonda temsil ettiğimiz etnik azınlıklardır. Bu muhteşem girişim için organizatörlere teşekkür borçluyuz" diye kaydetti.

Yaklaşık beş saat süren müsabakada çeşitli yaşlarda 300'ü aşkın katılımcı sahneye çıkıp gösteri şeklinde yeteneklerini sergiledi. Müzik, dans, söz sanatı/tiyatro ve resim sanatı dallarında yarışan katılımcılar Kırcaali'den tiyatro sanatçısı Yakup Yakup'un başkanlığında yetkili bir jüri tarafından değerlendirildi. Dereceye giren tüm yarışmacılara takdir belgesi ve para ödülleri sunuldu.

Ulusal BUKET 2017 Kıracali İl Birinciliği müsabakasında dereceye giren tüm yarışmacılar 2018 yılının Nisan ayında yapılacak BUKET Yarışması Finali'ne katılacaklar.

Kırcaali İlinde BUKET 2017 İl Birinciliği müsabakasında dereceye giren yarışmacılar:
Müzik sanatı:

Enstrümantal İcralar- 18 Yaş Altı
1. Leyla Birol-Cebel (Şeyh Cuma)
2.Ceyda Durmuşali-Kirkovo (Kızılağaç)
3. Mert Yılmaz-Kırcaali

Bireysel Vokal İcralar-18 yaş üstü
1.Aydın Orhan-Kırcaali
2.Svetla Kayryakova-Krumovgrad (Koşukavak)
3. Rositsa Maksimova-Momçilgrad (Mestanlı)

Grup Halinde Vokal İcralar
1.Karamfilçe Üçlüsü-Krumovgrad
2. Üç Gayda Çaldı Otantik Folklor Grubu-Tihomir Köyü
3. Zvınçe Çocuk Vokal Grubu-Ardino (Eğridere)

Dans
18 Yaş Altı
Renkli Buket Grubu-Krumovgrad
Melek Şakir ve Anıl Sevgin-Çernooçene (Yeni Pazar)
Pippi Uzunçorap Modern Dans Grubu-Cebel

Söz Sanatı / Tiyatro-18 Yaş Altı
Kübra Durali-Kirkovo (Kızılağaç)
Elif Ayhan-Cebel
Eda Bahtiyar-Cebel

Söz Sanatı / Tiyatro-18 Yaş Üstü
1.Hatice Durgut-Kırcaali

Resim Sanatı-10 Yaş Altı
1.Meryem Ahmet-Kırcaali
2.Emre Hatip-Krumovgrad

Resim Sanatı-11-18 Yaş Arası
1.Nalan Recep-Kıracali
2. Kristiyan Hatibov-Kirkovo

Resim Sanatı-18 Yaş Üstü
Ayalin Tasim-Kırcaali
Kardelen İsmail-Momçilgrad
Canan İsmail-Krumovgrad


DİĞER HABERLER