Uluslararası 14. Perperikon Sanat Festivali'nin açılışı yapıldıÇarşamba, 25 Haziran 2014

Uluslararası 14. Perperikon Sanat Festivali'nin açılışı yapıldı Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Uluslararası Perperikon Sanat Festivalinin açılışı yapıldı. Açılışta konuk olan Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova yaptığı konuşmasında, "Kırcaali Belediyesi bu yıl da Kırcaali'nin kültür ve sanat takviminde yer alan en önemli festivallerden birisini başlatıyor" dedi.

Kehayova'nın ifadesine göre Perperikon Festivali, Bulgaristan'ın ulusal etkinlik takviminde yer alan en önemli kültürel etkinliklerden biri haline gelmiştir.

Perperikon Melpomena Derneği Eş Başkanı ve festivalin müdürü Petır Savçov, "Artık 14. kez bir haftalığına Kırcaali Bulgar kültürünün başkenti oluyor. Festivale katılan sanatçıların üstün profesyonellik ve yeteneğini zevkle izlemek için tekrar bir araya geliyoruz" dedi.

Prof. Nikolay Ovçarov, festivalin başından bu yana geçen 14 yıl içinde sadece Perperikon Kalesi değil, Kırcaali ve Doğu Rodopların da tamamen değiştiğini vurguladı. Ovçarov, "Şimdi Perperikon'un şöhreti festivalin devam etmesine ve sanat severlerin bir araya toplanmasına fırsat veriyor" diye konuştu.

Uluslararası 14. Perperikon Sanat Festivalinin açılışından sonra festival programı ünlü Bulgar oyuncu Tatyana Lolova'nın sunduğu tek kişilik "Duende" adlı oyunu ile başladı. Tiyatro salonunu tıklım tıklım dolduran izleyiciler sahneye her zamanki gibi güler yüzlü çıkan Lolova'yı uzun uzun alkışladılar. Aşk, müzik ve şiirin dolu dolu olduğu "Duende" oyunu izleyicileri büyüledi.

Temsilden önce bir dakikalık saygı duruşu ile Varna, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) ve Veliko Tırnovo şehirlerinde meydana gelen sel felaketlerinde hayatını kaybedenler anıldı.

Perperikon Festivali kapsamında tiyatronun fuayesinde bulunan 13 Asır Bulgaristan Fonunun "Harflerin Ruhu" adlı sergisi tanıtılmaktadır.

Bugün festivalin ikinci gününde Kuzey Arpezos Parkı'nda Perperikon performans sanatı gösterisi sunuldu. Kırcaalili şair Liyana Feroli'nin "Mihrapta Elmalar" adlı yeni şiir kitabı tanıtıldı. Daha sonra Kontrast Filmleri Yapım Şirketi'nin "Ben Sisyphos (Sizif )" oyunu sunuldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER