Uluslararası Öğrenciler Değerlendirme Kurulu: Türkiye Eğitimde Bir Cazibe MerkeziCuma, 28 Kasım 2014

Uluslararası Öğrenciler Değerlendirme Kurulu: Türkiye Eğitimde Bir Cazibe MerkeziBaşbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) çalışmalarını koordine ettiği Uluslararası Öğrenciler Değerlendirme Kurulu Dışişleri, İç İşleri, Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile TİKA, Diyanet, YÖK ve YURTKUR'un katılımıyla gerçekleştirildi. 7. Toplantısı yapılan kurul, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş başkanlığında toplandı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: "Türkiye Bursları Türkiye'nin değişen ve gelişen vizyonunun bir parçasıdır."

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, başta YTB olmak üzere ilgili tüm kurumların son derece gayretli çalışmaları sonucu 3 yıl gibi kısa bir sürede Türkiye Bursları'nın markalaştığını ve bu sayede artık devletlerarası üst düzey görüşmelerde ülkemizin tahsis ettiği burs kontenjanlarına ilişkin artış taleplerinin en öncelikli konular arasına girdiğini söyledi.

2014 yılında 4 bin kontenjan için 176 ülkeden 82 bin başvurunun alındığını belirten Kurtulmuş, "uluslararası öğrencilerin okumak için Türkiye'ye gelmek istiyor oluşu, Türkiye'nin cazibesinin ve imkânlarının arttığının önemli bir göstergesidir" dedi.

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül: "Türkiye eğitim üssü halini gelmektedir"

Toplantıda konuşma yapan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül de konuşmasında şunları söyledi: "Burada alınan ve alınacak olan pek çok karar şüphesiz Yeni Türkiye'nin inşasına katkı sağlayacaktır. Türkiye, son on yılda birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da bölgesel ve küresel cazibe merkezi haline gelmektedir. Bu anlamda Türkiye'nin kat ettiği mesafe oldukça belirgindir. Bu özelliği ile Türkiye bir eğitim üssü haline gelmektedir. Türkiye'den mezun olmuş öğrencilerin kendi ülkelerinde, bakan, milletvekili, akademisyen, işadamı ve gazeteci gibi önemli konumlara gelmesi Türkiye'nin eğitim kalitesinin üst seviyelere ulaştığının ve Türkiye'ye duyulan güvenin en önemli göstergelerinden biridir."

Türkiye Mezunları Stratejisi Oluşturulacak

Toplantının önemi çıktılarından biri, Türkiye'den mezun olmuş uluslararası öğrencilere yönelik bir stratejinin oluşturularak kendileri ile mezuniyet sonrası ilişkilerin devamını sağlayacak adımların atılacak olmasıdır. Bu konuda YTB'nin koordinasyonunda ilgili kurumlarla işbirliği gerçekleştirilecektir.

2015 için 5 Bin Kontenjan

Toplantıda alınan yeni kararlara göre 2015-2016 akademik yılı için Türkiye Bursları kapsamında burslandırılacak aday kontenjanın üst limiti 5 bin olarak belirlendi. Burslar kapsamında adaylara, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının yanı sıra doktora sonrası araştırma, Türkçe yaz okulu ve Türkiye'de kendi imkanlarıyla okuyan öğrencilere yönelik başarı ve destek burs programları da sunuluyor.Sanat ve Spor Programları İlk Kez Burslar Kapsamında

Kurulda alınan karara göre sanat ve spor alanında başarı gösteren uluslararası öğrenciler, bu alanlarda başarılı olduklarını belgelendirmeleri halinde bir yıl süreyle Türkçe hazırlık öğrencisi olarak burslandırılabilecek, akabinde üniversitelerin açtığı özel yetenek sınavlarına girerek kazanmaları halinde bu bölümlerde burslu olarak öğrenim görebilecektir. Bugüne kadar Türkiye'ye gelmeksizin özel yetenek sınavına katılamadıkları için sanat ve spor branşlarında başarılı uluslararası öğrenciler burslandırılamamakta idi.

Burs Miktarlarında En Fazla Artış Araştırma Burslarında

Kurulda 2015 yılında verilecek burs miktarları da kararlaştırıldı. Buna göre lisans öğrencilerinin aylık burs miktarı 550 TL'den 600 TL'ye, yüksek lisans öğrencilerinin 800 TL'den 850 TL'ye, doktora öğrencilerinin ise 1.100 TL'den 1.200 TL'ye çıkarıldı. Türkiye Bursları'nın önemli programlarından biri olan araştırma bursları için aylık miktar da 2.000 TL'den 2.500 TL'ye çıkarılmıştır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER