Üniversite Öğrencileri Edirne'de Tarihi Eserleri Restore EttilerCuma, 20 Nisan 2012

Üniversite Öğrencileri Edirne'de Tarihi Eserleri Restore EttilerPlovdiv (Filibe) Üniversitesi, Kırcaali Şubesi Bulgar Dili ve Tarih bölümünden öğrenciler, tarihi eserleri restore ve muhafaza etmeyi pratik ve teorisini öğrendikleri Edirne'deki Trakya Üniversitesi ziyaretlerinden döndüler.

Bu bilgi alış verişi 12 ile 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi ve Kırcaali Müzesinin de ortak olduğu "Arda Nehri Kıyılarındaki Müzeler" Sınırlar Ötesi Projenin faaliyetleri dâhilindedir.

Edirne öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri önderliği altında Kırcaalili üniversite öğrencileri ellerinden cam, ağaç, taş, kumaş ve kâğıttan eserler restore edilmiştir. Öğrenciler bir UNESCO anıtı olan Selimiye Camisini ve müzik, su ve mislerle hastalarını tedavi etmiş olan Sağlık Müzesini ziyaret etmiştir.

Projenin Bulgaristan yönetmeni ve Kırcaali Müzesi Müdürü Pavel Petkov: Edirne'deki Trakya Üniversitesi çok iyi bir yapıya ve öğretim üyelerine sahip, fakat önemli olan Bulgaristan ve Türkiye öğrencileri arasında çok yararlı irtibatlar gerçekleşmiş olmasıdır. Facebook'ta ortaklaşa bir sayfa bile açıldı" dedi.

10 ile 14 Mayıs tarihleri arasında Türkiye öğrencileri de bu ziyareti geri iade edip Kırcaali ve bölgedeki kültür ve tarihi yerleri gezecekler. Türkiye konukları Perperikon, Tatul, Tarih Müzesi, İvaylovgrad yakınlarındaki Armira Villasıni ziyaret etmeleri ön görülüyor, Türkiye'ye dönüş yolculuğu esnasında ise İskender Mezarlığını da ziyaret edecekler.

"Arda Nehri Kıyılarındaki Müzeler" Projesinin ikinci etabında 28 Mayıs tarihinde açılacak ve Edirne Valiliği "Konak" Salonunda düzenlenecek olan 16. Yüzyıldan ikonlar sergisi yer almakta. Pavel Petkov'un verdiği bilgilere göre bu serginin açılışı Türkiye ve Bulgaristan kültür bakanları tarafından gerçekleştirilecektir. Kırcaali Tarih Müzesinin Müdürü daha: "İki ülke için de çok önemi bir etkinliktir ve Balkan Savaşının 100. Yılı sebebiyle gerçekleştirilmektedir" dedi.


DİĞER HABERLER