Üniversitelerdeki hukuk bölümlerine giriş sınavı olmadan öğrenci kabul edilecekPerşembe, 19 Mayıs 2022

Üniversitelerdeki hukuk bölümlerine giriş sınavı olmadan öğrenci kabul edilecek

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, üniversite adayları, 2022/2023 eğitim öğretim yılında da üniversitelerdeki hukuk bölümlerine girmek için giriş sınavı olmadan başvurabilecekler. Yükseköğretim kurumları, yalnızca bir veya iki dersten lise mezuniyet sınavlarında elde edilen puanı dikkate alarak birinci sınıfa öğrenci kabul etmeye karar verebilir.

Bu olasılık, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen hukuk uzmanlık alanında ve hukukçuluk mesleği alanında yüksek öğrenim elde etmek için tek tip devlet gerekliliklerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişikliklerle düzenlendi.

Belgede yapılan değişiklikler ülkedeki hukuk fakültelerinin dekanları tarafından desteklenmektedir.  Onların görüşlerine göre, 2022-2023 akademik yılında son iki yılda Bulgar Dili ve Edebiyatı ve Bulgaristan Tarihi derslerinden giriş sınavları olmadan lise mezuniyet sınavlarında elde edilen puanlar dikkate alınarak öğrenci kabul yöntemini sürdürmek uygundur. Bu görüşün gerekçeleri, salgın durumu ve yarış niteliğindeki sınavlarda büyük insan gruplarının toplanmasını en aza indirme ihtiyacı ile ilgilidir.

Son iki yılda yönetmelik, üniversitelere Bulgar Dili ve Edebiyatı ve Bulgaristan Tarihi derslerinden yazılı giriş sınavları yapılması yoluyla öğrenci kabul etme veya lise mezuniyet sınavlarında elde edilen puanları dikkate alma konusunda karar verme ve seçme özgürlüğü verecek şekilde değiştirildi.

Önümüzdeki yıl üniversitelerdeki hukuk bölümlerine girmek için başvuracak hukukçu adaylarından Bulgar Dili ve Edebiyatı dersinden mezuniyet sınavında yüksek puan elde etmiş olmaları istenecek. Ancak bazı üniversitelerde hukuk okumak için giriş sınavına girilmesinin de gerekeceği anlaşıldı.


DİĞER HABERLER