Üreticiler Pazarı ile İlgili Tartışmalar Faaliyet Raporunun Kabul Edilmesi ile Sona Erdi



Perşembe, 31 Ocak 2013

Üreticiler Pazarı ile İlgili Tartışmalar Faaliyet Raporunun Kabul Edilmesi ile Sona ErdiKırcaali Belediye Meclisi salonunda "Kırcaali Üreticiler Pazarı" AŞ Yönetim Kurulu raporu yaklaşık bir saat süren bir tartışma yarattı. Tartışmanın temelinde yine iki sorun durmaktaydı.

İlki İliya İliyev tarafından temsil edilen GERB belediye meclisi grubu tarafından yöneltilen pazarın bankaya aylık kredi tutarlarının kimler tarafından ödeneceği sorusuna tam yanıt bulunamaması sorunu. İkincisi ise, Pazarın belediye mülkü mü, özel mülk mü olması gerektiğidir.

Belediye meclisinde yer alan tüm grupların temsilcileri farklı görüşlerini dile getirdi. Söz alanlar arasında GERB grubundan Ognyan İvanov; BSP grubundan Milan Milanov, Atanas Apostolov ve Milko Bagdasarov; bağımsız belediye meclisi üyelerinden Dr. Marin Muhtarov; HÖH grubundan Rasim Musa vardı.

01.07.2012 - 31.13.2012 tarihleri arası "Kırcaali Üreticiler Pazarı" AŞ'nin Mali İstikrarını Sağlama Programı dahilinde "Kırcaali Üreticiler Pazarı" AŞ'nin Yönetim Kurulu Raporunu sunarken Genel Müdürü R. Veli, geçen yıla kıyasla genel faaliyetlerden elde edilen para oranı %47 arttığını belirtti. Geçen yılın ikinci yarısında sunum tezgahı kiralama anlaşmalarının 40'tan 81'e çıkmıştır. 2011 yılında sadece 50 tezgahın kiralanmasına kıyasla, geçen yıl Pazar'da yer alan 160 tezgahtan 110'u kiralanmıştır.

Genel Müdür Veli, 2012 yılında "Alianz Bank"tan alınan iki yatırım kredisine ödenen faiz ve cezaların toplam değeri 585 212.80 leva olduğunu belirtti. Sayın Veli, Yönetim Kurulu gelecek kazançların Pazarda tezgah, alan ve mekanların gizli arttırmayla kira anlaşmalarından ve şirket giderlerinin en aza indirerek elde etmelerini planladığını belirtti.

Hasan Azis tarafından teklif edilen Kırcaali "Mavi Bölgesi"ne doğru ve yanlış park eden araçlar konusu, Kırcaali Belediye Meclisi'nin bugünkü oturumundan düşerek, belediye başkanı tarafından sunulmadı.

"Mavi Bölge" uygulaması konusu fakat, Üreticiler Pazarı'nın Raporu tartışmaları esnasında Milko Bagdasarov tarafından yerel referandum sorusu olarak ele alınması teklifiyle ele alındı.

BSP grubundan Atanas Atanasov ise "Kırcaali Üreticiler Pazarı" konusu Belediye Meclisi ve belediye idaresi sorumluluğundan çıkartılması teklifini yaptı.

Bağımsız Belediye Meclisi üyesi Dr. Marin Muhtarov, Pazar'ın geleceğini ele aldı ve pazarın yönetim kurulu sadece kiralamakla değil, genel faaliyetleri çerçevesinde yeni ek faaliyetlerin de gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yerel meclis tribününden, pazarın kuruluşunda şimdiki belediye yönetiminin kamuoyunun fikirleri de gözetilerek pazarın belediye mülkü olması fikrinin altını çizen Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis de söz aldı. Azis belediye meclisi üyelerin, Üreticiler Pazarının 2017 yılına kadar uzun vadeli bir yatırım olduğunu ve kuruluşundan bu yana sadece beş yıl geçtiğini de hatırlattı.

Birçok belediye meclisi üyesinin Üreticiler Pazarının gelişimi hakkında daha geniş tartışma talebi, Kırcaali Belediye Meclisi Raif Mustafa tarafından dikkate alındı. Sayın Mustafa, konu ile ilgili siyasi parti temsilcileri, belediye meclisi üyeleri, iş adamları, kamu kuruluşları ve vatandaşlardan oluşan tüm ilgili kişilerle bir toplantı düzenleme girişiminde bulunacağına söz verdi. Bu görüşme belirttiklerine göre, belediye meclisi önünde "Üreticiler Pazarı" AŞ'nin yılın ilk üç ay raporunun sunulacağı Mart ayında gerçekleştirilecektir.

Tartışmalar sonrasında belediye meclisi üyeleri "Üreticiler Pazarı" AŞ'nin yönetim kurulu raporunu 22 "kabul" ve 18 "çekimser" oy ile kabul ettiler.


DİĞER HABERLER