Vali Çanev, Kırcaali halkını aşılanmaya çağırdıSalı, 23 Şubat 2021

Vali Çanev, Kırcaali halkını aşılanmaya çağırdı Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali'yi ziyaret eden Sağlık Bakan Yardımcısı Boyko Penkov ve Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) Müdürü Dr. Viktor Kirçev ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında, koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle baş etmemizin tek yolunun, aşı türü ne olursa olsun aşı olmamız olduğunu, çünkü onların hepsinin birbirine benzediği ve iyi bir koruma sağladığını kaydetti.

Çanev, belediye hastanesi bulunmayan Kirkovo (Kızılağaç), Cebel (Şeyhcuma) ve Çernooçene (Yenipazar) ilçelerinde bile Kırcaali ilinin tüm ilçelerinde aşı uygulama odaları oluşturulmasında ısrar etti. Haftada 1 veya 2 kez mobil aşı ekiplerinin bu yerleşim yerlerini ziyaret etmesi talimatı veren Vali, yerel yönetimlerin aktif olmasının büyük önem taşıdığını ekledi. Çanev, aşılama sürecini hızlandırmak için belediyelerin insanların daha büyük yerleşim yerlerine taşınmasını organize edeceklerini umduğunu söyledi.

Dr. Kirçev, her belediye hastanesinde aşı uygulama odaları oluşturulduğunu ve bütün aile hekimlerine aşı dağıtıldığını ve onların da aşı olmak isteyen kişilere aşı uygulayabileceğini belirtti. Küçük köylerde yaşayan kişilerin il merkezine gelmesinin gerekli olmadığının altını çizen RZİ Müdürü, tek başına aşı olmak için en yakın hastaneye gidemeyen kişilerin listelerinin hazırlayıp mobil ekipler gönderileceğini açıkladı. Çok sayıda kişinin aşı olduğunu belirten Dr. Kirçev, aşının şiddetli yan etkileri görülmediğini ve birkaç saat süren hafif seyreden ateş vakalarının nadir görüldüğünü ve aşılanma kampanyasına ilginin arttığını kaydetti.

Aşılama için sıra bekleyen kişi sayısının artmasını sevindirici bir olay olarak nitelendiren Bakan Yardımcısı Penkov, herkesin koronavirüs hastalığı geçiren veya hayatını kaybeden dostları ve akrabaları olduğunu ve bunun acı bir deneyim olup insana ders verdiğini vurguladı.


DİĞER HABERLER