Vali Çanev, Kırcaali Rotary Kulübünü ziyaret ettiSalı, 30 Mayıs 2017

Vali Çanev, Kırcaali Rotary Kulübünü ziyaret etti Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve yardımcıları Leman Ali ve Sevda Kamburova, Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Sebahattin Gökçe'nin daveti üzerine Rotary Kulübünü ziyaret ettiler. Bu bir tanışma ziyaretiydi, fakat şehrin ve ilin acil meselelerine ilişkin içten bir diyaloga dönüştü.

Sebahattin Gökçe, Kırcaali'deki Rotary Kulübü üyelerinin ülkede valilerin ekipleri arasında en gençlerin oluşturduğu Çanev'in ekibinin dört yıllık dönemini başarıyla tamamlayacağına, toplumun yararına çalışacağına ve bu makamlarda bulunan önceki valiler ve yardımcılarından daha iyi bir performans sergileyeceğine inandıklarını dile getirdi. Geçen yılki Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Cevdet Adem, çok etnikli bir ortamda kulübün faaliyeti hakkında kısa bir sunum yaptı. Adem, Kırcaali Rotary Kulübü üyelerinin de farklı etnik gruplara ait olduklarının altını çizerek, onların Kırcaali, Edirne ve Gümülcine şehirlerindeki Rotary Kulübü üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen üçlü görüşmelere iştirak ettiklerini ve onların birisine ise ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Meriç, Tunca ve Arda nehri boyunda yaşayan insanlar arasında dostluk köprüsü kurduklarını dile getiren Adem, Hisarya kasabasında düzenlenen ülkede Rotary Kulübü üyelerinin katıldığı "Bulgaristan Rotary Kulübünde Etnik Hoşgörü" konulu toplantıda çok kültürlülükle ilgili sorunlar hakkında bir rapor tanıttığını belirtti. Bu bağlamda Cevdet Adem, Kırcaali Rotary Kulübü üyelerinin Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü üyesi olan arkadaşlarıyla uluslararası düzeye taşınması beklenen "Bir Köprüde Biz Olalım" sloganı altında yürütülen bir proje daha gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali Rotary Kulübünün faaliyetinin toplumun bir ayağı olduğunu belirtti. Rotary Kulübünün bir insani yardım örgütü faaliyeti gerçekleştirdiğinin altını çizerek, kulübün Kırcaali açısından önemli projeler gerçekleştirdiğini anımsattı. Görevi sırasında Kırcaali Rotary Kulübü ile başarılı bir şekilde çalışacağına dair kanaat getiren Çanev, "Kırcaali, etnik ve dini hoşgörü örneğidir ve bizler de dost ve kardeşiz" diye kesin konuştu. Başbakan Boyko Borisov ve ekibinin temel amacının iş dünyasının geliştirilmesiyle vatandaşların refahının artması olduğunu belirten Vali, kulüp üyelerini 9 Haziran'da Kırcaali'de gerçekleştirilecek Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov ile görüşmeye davet etti. Kırcaali'nin çevre yolu sorunu ile ilgili yorumda bulunan Çanev, bu projenin temel önceliği olduğunu belirtti. Turizm üzerinde de duran Vali, "Her yıl 3,5 milyon kişi Kırcaali'den geçen güzergahı kullanıyor. Bu insan akınının bir kısmını bir şekilde şehre çekmemiz lazım" dedi.

Rotary Kulübü üyeleri Kırcaali Valisi'ne birçok soru sordular. Onlar, Çevre Yolu projesinin hangi aşamada olduğunu merak ettiler, trafik kazalarının yoğun olarak meydana geldiği şehrin girişindeki yol kesiminde trafiğin yeniden düzenlenmesini önerdiler, Vali'nin yoğun trafiğin ve araç park etmenin sınırlandırılması için Mavi Bölge olarak adlandırılan kısa süreli araç park alanları oluşturulması ve Arda nehri kıyısında da otoparklar kurulmasına yönelik yetkilerini kullanmasını ısrar ettiler. Yapılan görüşmede acil çözüm bekleyen Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısında araç trafiği meselesi üzerinde de duruldu. Kırcaali şehrinde aydınlatma ve sokaklarda çukurlar meselesine de temas edildi.

Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Sebahattin Gökçe ve Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali Otets Paisiy Lisesinin başarılı öğrencisi Daniela Dimitrova'ya kulüp adına bağışta bulundular. Daniela, 24 Mayıs Slav Alfabesi ve Bulgar Kültürü Günü dolayısıyla ödüllendirilen beş öğrenciden biriydi, ancak ödül töreninde hazır bulunamadı.
Sebahattin Gökçe, Nikola Çanev'e bir Rotary bayrağı sundu.


DİĞER HABERLER