Varnalı üniversiteliler, Bulgaristan’ın Harikaları oylamasında Orfeyıs’un Tapınağı’nı destekliyorlarPerşembe, 24 Ekim 2013

Varnalı üniversiteliler, Bulgaristan’ın Harikaları oylamasında Orfeyıs’un Tapınağı’nı destekliyorlar Varna Ekonomi Üniversitesi'ne bağlı Turizm Koleji'nde okuyan üniversiteliler, Orfeyus'un Tapınağı'nı ziyaret edince Bulgaristan'ın Harikaları sıralamasında Momçilgrad'ın Tatul köyü yakınındaki arkeolojik yapıyı desteklemeye karar verdiler. Varna'dan gelen geleceğin 60 turist rehberi Trak Tarihi ve Kültür Mirası sloganıyla Doğu Rodoplarda 5 günlük gezi gerçekleştiriyorlar.

Onların pratik çalışmaları Tatul yakınındaki Orfeyus'un Tapınağı, Harman Kaya taş tapınağı, Elmalı Baba Tekkesi Dini Merkezi, Perperikon Trak Kaya Şehri yapılarını ziyaretler de dahil ediyor. Bu güzergah onları yöneticisi Bulgaristan Turist Rehberleri Birliği Başkan Yardımcısı Biser Popov tarafından seçilmiştir.

Üniversiteliler, asırlar öncesine dayanan tarihiyle Orfeyus'un Tapınağı'nın Bulgaristan'ın Harikaları sıralamasında ilk on sırada olması gerektiğini düşünüyorlar. Tapınağın bulunduğu yerden ve Rodop Dağları'na açılan eşsiz manzaradan çok etkilendiler. Oylarının büyük anıtı sıralamada ilk yerlere taşımasını umuyorlar.

Biser Popov, "Tatul'da bulunan Orfeyus Tapınağı enerji kazandıran sihirli bir yer. Bu anıtın gerçek potansiyeli henüz açıklık kazanmış değil ve yeni yeni turist akımları olacak, fakat bunun için popülarize edilmesi gereklidir. Genel olarak bölgede hala turizm destinasyonu olarak bilinmeyen onlarca tarihi yerler var" diye kaydetti.

Hatırlatmak gerekirse, Tatul köyü yakınındaki büyük anıtın Bulgaristan'da son asırda gerçekleştirilen ilk önemli arkeolojik bulgular arasında olmak için gerçekten şansı var.

İnternet üzerinden Bulgaristan'ın Harikaları sıralamasına ilişkin yapılan oylamaya katılmak isteyenler www.bgchudesa.com sitesi aracılığıyla bunu yapabilirler. Oylama 27 Ekim'i 28'e bağlayan gece sona erecek.


DİĞER HABERLER