Vatandaşlar, Avrupa sağlık kartı yerine geçici tasdikname çıkartabilirlerSalı, 24 Mayıs 2011

Vatandaşlar, Avrupa sağlık kartı yerine geçici tasdikname çıkartabilirler Vatandaşlar, yabancı ülkelerde kısa süre için bulunma durumlarında Avrupa sağlık kartı yerine geçici tasdikname kullanılabilirler.
Avrupa sağlık kartının, hazırlanmasını ve teslimiyetini yapacak uygulayıcı şirket seçilince, belge ile doğrulanması gereken, sınır dışında 2 aydan fazla kalacak vatandaşlara çıkartılacak. Yabancı ülkelere daha kısa yolculuklar yapmak için bölge sağlık kasaları geçici tasdikname verecekler.
Tasdikname, Avrupa sağlık kartına özdeş olup, onun süresi kadar 2 ay için geçerli olacak. Bu belge, geçici olarak Avrupa Birliği ülkelerini, Avrupa ekonomi alanı üyeleri ve İsviçre'yi ziyaret sırasında gereken acil veya geciktirilmez tıp hizmeti görülmesini sağlayacak.
Ulusal Sağlık Kasası, 2 aydan daha kısa bir zaman için sınır dışına çıkacak vatandaşları böyle geçici tasdikname almalarını öneriyor. Bu belge, Avrupa sağlık kartının verdiği tıp yardımı kullanma hakkının aynısını veriyor, elde etme prosedürü ise, çok daha hızlı ve kolay.
Kartı çıkartacak uygulayıcı şirket ihalesinin 2 ay sonra bitmesi gerekiyor, o zaman kartların normal tempo ile çıkartılmasına devam edilecek.


DİĞER HABERLER