VEJDİ RAŞİDOV TÜRKİYE İLE DOSTLUK İLİŞKİLERİNİN KORUNMASI GARANTİSİ VERDİSalı, 19 Ocak 2010

VEJDİ RAŞİDOV TÜRKİYE İLE DOSTLUK İLİŞKİLERİNİN KORUNMASI GARANTİSİ VERDİBulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmesinde, Türkiye ile dostluk ilişkilerinin korunması garantisini verdi. Bulgaristan'da yayımlanan 24 Chasa gazetesinin konuyla ilgili haberi şöyle :

İki bakan İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti kutlamaları esnasında bir araya gelip başbaşa görüştüler.

Görüşmede Vejdi Raşidov, Bojidar Dimitrov'un Türkiye'nin AB üyeliğini etkileyecek olan Trakya göçmenlerinin tazminat konusunu dile getirmesini düşüncesiz ve duygusal bir açıklama olarak niteledi. Bulgaristan'ın resmî pozisyonunun bu olmadığını da vurgulayan Raşidov, Dimitrov'un bu konudan dolayı Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından da çok sert bir şekilde azarlandığını söyledi. Raşidov: "Besbelli ilişkilerimiz çok iyi ki açılışta yabancı misafirler arasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından karşılanan sadece ben oldum. Bunlar önemli işaretler." dedi.

İstanbul'un 2010 Avrupa Başkenti oluşu görülmemiş bir ışık gösterisiyle ilan edildi. Haliç'teki şov yaklaşık bir saat devam etti. Farklı renk ve şekillerdeki havai fişeklerle gökyüzüne "İstanbul 2010" yazıldı. Şehrin birçok yerinde sahneler kuruldu ve ünlü Türk şarkıcılar ücretsiz konser verdi. Şarkıcılar arasında Tarkan da vardı.

İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti unvanını Almanya'nın Essen ve Macaristan'ın Pecs şehirleriyle paylaşıyor.

İki kıtaya yerleşmiş olan bu megapolün, sanat alanında daha 400 projesi var. Yüzden fazla tarihî heykel ve bina restore edildi ve ziyaretçilerini bekliyor. İstanbul'un merkez semti Beyoğlu'nun sokaklarının ve caddelerinin bir yıl boyunca lavanta kokması için tramvaylardan lavanta püskürtülecek.


DİĞER HABERLER