WIKILEAKS'IN ETKİSİ BULGARİSTAN'A ULAŞTISalı, 30 Kasım 2010

WIKILEAKS'IN ETKİSİ BULGARİSTAN'A ULAŞTIWikileaks internet sitesinde yayımlanan gizli belgeler Bulgaristan'da da sıkıntı yarattı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vsela Çerneva, belgelerin yayımlanmasını sert bir dille eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nin açıklamasına göre Çerneva, ''Tasnifli diplomatik bilgilerin yayımlanması sadece Avrupa ve Amerika arasındaki ortaklığını zedelemek isteyen çevrelere yarar'' dedi.

Wikileaks;ın eylemini ''yasadışı ve zararlı'' olarak nitelendiren Çerneva, belgelerin internete sızmasının uluslararası ilişkileri zorlayıp ülkeler arasındaki karşılıklı güveni sarsma riski yarattığını kaydetti.

Çerneva, ''Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı asla, gerek kişisel verileri gerekse yasal korumalı başka bilgileri yabancı kurum ve ortaklarına sunmaz'' ifadesini kullandı.

Bu arada Wikileaks;te yer alan Bulgaristan'ı ilgilendiren belgelerin birinde, ABD'nin Sofya büyükelçiliğine verilen görev talimatlarının basına dökülmesi ülkedeki basın ve kamuoyunda tepkilere neden oldu.

''Clinton'' imzalı, 16 Haziran 2009 tarihli belgede ABD Dışişleri Bakanlığının, Sofya'daki ABD Büyükelçiliğinden Bulgaristan'ın iç işlerine ilişkin geniş kapsamlı analiz bilgileri talep ettiği ortaya çıktı.

-''ABD BULGARİSTAN'DA NELER MERAK EDİYOR?'' -

WikiLeaks belgesine göre Amerika Dışişleri Bakanlığının en çok merak ettiği başlıca konular arasında şunlar yer aldı:

''-İş adamlarının Bulgaristan'daki ekonomik planlama sürecindeki rolü.
-Amerikan askerlerinin Bulgaristan'da uzun vadeli konuşlandırılmasına ilişkin Bulgar kamuoyunun tavrı.
- Bulgar askerlerin sınırdışı operasyonlarına katılma olasılığı.
-Üst düzey devlet yönetimindeki yolsuzluklar ve iktidarın bütçe dışı gelir kaynakları.
-Başlıca siyasi partilerin çalışma yöntemleri.
-Enerji sektöründe Rusya'nın etkisi. Rusya, İran ve diğer Hazar bölgesi ülkeleri ile yapılan anlaşmaların tüm ayrıntıları. Enerji sektöründe faaliyet gösteren politikacı ve iş adamları hakkında ayrıntılı kişisel bilgi ve veriler.
-Rusya'nın Bulgar politikacı ve iş adamları ile ilişkileri.
-Bulgaristan'ın AB, IMF ve Dünya Bankası ile işbirliği yapma planları.
-Bulgaristan'ın askeri potansiyeli ve ordu gücünün gerçek kapasitesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler. Ordudaki gerçek kadro sayısı ve askeri üs ile yer altı tünellerin somut koordinatları.
-Ülkenin telekomünikasyon yapısı ile ilgili ayrıntılı veriler.''


DİĞER HABERLER