Yabancı bankalar protesto edildiSalı, 19 Nisan 2011

Yabancı bankalar protesto edildiBulgaristan'da bankacılık sektöründe yabancı bankaların kartel oluşturmaya çalıştığını iddia eden bir grup, başkent Sofya'da Merkez Bankası binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

"Bulgaristan İş Sektörü Birliği" adlı bir sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen protesto gösterisinde yapılan konuşmalarda, Bulgaristan bankacılık sektörünün yabancı bankaların eline geçtiği ve yabancı bankaların kendi aralarında gizli anlaşmalar yaparak kredi faizlerini yükselttikleri ileri sürüldü.

Bulgaristan İş Sektörü Birliği Başkanı Svetlozar Nikolov gösteride yaptığı konuşmada ekonomik kriz yüzünden geri ödenemeyen kredi taksitleri için çok yüksek faiz uygulandığını belirterek, durumu kontrol edemeyen Merkez Bankası Başkanı İvan İskrov'u istifaya çağırdı. Nikolov, "Yabancı bankalar Bulgaristan halkının en büyük düşmanıdır" ifadesini kullandı.

"Mafya dışarı" ve "Yabancı banka istemiyoruz" şeklinde sloganların atıldığı protesto gösterisi polisin sıkı güvenlik tedbirleri altında olaysız bir şekilde sona erdi.


DİĞER HABERLER