YAĞIŞLAR'DA GELENEKSEL SONBAHAR ŞÖLENİPazartesi, 27 Eylül 2010

YAĞIŞLAR'DA GELENEKSEL SONBAHAR ŞÖLENİİl belediyesine bağlı Perperek (Yağışlar)köyünde bir gelenek gelişerek yaşatılmaya devam ediyor. Uzun yıllardan beri son baharın gelmesiyle, yorucu geçen yaz aylarının sonunu belirleyen Geleneksel Sonbahar Şöleni bu yıl da birçok kişiyi bir araya getirdi. Çeşitli etkinlikler düzenlenen şölene uluslararası katılım da vardı. Kırcaali ilinin bir hoşgörü başkenti olduğunu gösteren eski Perperek kazası farklı etnik gruplara sahip vatandaşlara ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunluğunu Müslüman Türklerin oluşturduğu köyde, Hıristiyan Bulgarlar ile Romanlar da yaşamaktadır. Cami ile kilise de hoşgörünün, barışın ve özgürlüğün birer simgesi olarak köydeki yerlerini almışlardır.

Şölene bölge halkının yanı sıra birçok köyden ve diğer belediyelerden geniş çaplı katılım vardı. Misafirler arasında Kırcaali Belediye Başkanı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)Teşkilatı Başkanı Hasan Azis, belediye meclis başkanı Seyfi Necip, başkan yardımcısı Nurcan Hüseyin, belediye genel sekreteri Sezgin Bekir, belediye meclis üyeleri, köy muhtarları, HÖH teşkilatı ve HÖH Gençlik Kolları İl ve belediye Teşkilatları üyeleri, eski Kırcaali belediye başkanı ve milletvekili Rasim Musa, eski İçişleri Bakan yardımcısı Raif Mustafa vardı. Açılış konuşmasını yapan köy muhtarı Halil Bekir birçok farklı duygularla dolu ve yorucu geçen yaz mevsimi sonunda Geleneksel Sonbahar Şölenine katılan herkesi selamlayıp, muhtarlık ve kedisi adına eğlenceli ve dolu dolu vakit geçirmelerini diledi.

Başkan Azis şölene katılanları tebrik edip bu kutlamanın nasıl zaman içerisinde gelişip korunduğunu örnek olarak gösterdi. "20 yıldan fazla biz zamandır gerçekleşen gelensel şölen bölge halkını bir araya getirmektedir. Bu kutlama esnasında çeşitli konular görüşülür, hasret giderilir, eğlenceler ve spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra belediye yönetiminin temsilcileri bölge halkının dertlerini, isteklerini, sorunlarını bizzat yerinde görüşür ve neşelerini paylaşır ". Aynı şekilde başkan son yıllarda Perperek köyüne ve bölgeye sosyal açıdan yapılan hizmetlere değindi, bunların yeterli olmadığını belirtti. Son dönemde belediye tarafından yapılan projelerin hükümet tarafından durdurulduğunu ve bu da gerek bölge halkına gerekse belediye merkezinde ve belediyeye bağlı diğer bölgelerdeki halka hizmet vermeyi yokuşa sürüklediğinin altını çizdi. "Hükümetin Kırcaali'ye karşı sergilemiş olduğu tutumu anlamak mümkün değil. Bu davranışlarından dolayı birçok sosyal ve temel hakların korunmasında meydana gelen olaylar bizi kuşkulandırmıştır. Eğer bizler Avrupa Birliğine (AB) üye Bulgaristan'da hoşgörü, vatandaşlar arası ilişkilerin gelişimi ve vatandaşların haklarının korunmasından bahsediyorsak, hükümetin farklı etnik gruplara sergilemiş olduğu tutum, davranış ve bu yöndeki icatları AB'nin ruhuna aykırıdır, birer kötü örnektir. Türk tiyatrolarının başına gelen durum herkes tarafından bilinen bir gerçek, ancak son dönemde Bölge Eğitim Müdürlüğü Müfettişliğinde yaşanan olaylar ve yürütülen bilinçli siyaset daha da vahimdir. Önce Anadili müfettişliği kadrosu kapatıldı ve yerine Yabancı dil müfettişliği getirildi. Sonra da bu alanda öğrencilerin azaldığı gerekçesiyle Bulgaristan genelinde tüm Anadili uzmanları işten çıkartıldı. Artık bizim (Türkler)için hayati öneme sahip Ana dili eğitimi uzmanı kişiler, bakanlığın kasıtlı siyaseti sonunda görevini yapamayacak, sorunlara çözüm bulunamayacaktır. Bunun yanında birçok uzmanımız sebep belirtilmeden çeşitli bölge müdürlüklerinden işten çıkarılmakta".

Aynı şekilde Hasan Azis birçok alanda hükümetin Kırcaali'ye yönelik yürütmüş olduğu kasıtlı siyaset sonucunda, yapılan ve mali kaynağı bulunan 20 milyon leva değerinde sosyal, altyapı, yol yapımı ve benzeri projelerin durdurduğunu ilave etti. Belediyenin, önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerine kadar belirli bir baskı altında tutulup, vatandaşlara verilecek hizmetin daha da zorlaşacağını söyledi. Ancak bu günün kutlama günü olduğunu, beraberce vakit geçirip, herkesin eğlenmesi gerektiğini vurguladı. Bu hususta Başkan Azis, "Uluslararası katılımlı bu şenliği beraberce kutlayalım ve gelecekte de devam etsin. Karşılaştığımız ve karşılaşacağımız zorluklar bizi daha güçlü kılsın, beraberliğimizi ve birliğimizi pekiştirsin, zorluklarla başa çıkacağımız inancını arttırsın" diye konuştu.

"Hristo Botev" Kültür Evi çocuk folklor ekibi gerek Türk Kültürüne, gerek Bulgar Kültürüne gerekse Roman Kültürüne ait danslar sergiledi. Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelandalı üyelerden oluşan "Storiboks" (storybox) müzik grubu Türkçe Türküler söyledi. Akrobatik bisiklet dünya şampiyonunun gösterisi nefes kesti. Sekiz takımın katıldığı futbol turnuvasını da Miladinovo (Dedeler) köyü takımı kazandı.

Perperek'teki Geleneksel Sonbahar Şöleninin yanı sıra Cebel'de (Şeyhcuma) Sonbahar Panayırı, Momçilgard (Mestanlı) belediyesine bağlı Karamfil (Kulfalı) köyünde de köy mevlidi vardı


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER