YAĞMURLAR'DA TERLİK BAYRAMI KUTLANDIPazar, 19 Eylül 2010

YAĞMURLAR'DA TERLİK BAYRAMI KUTLANDI Dıjdovnıtsa (Yağmurlar) köyünde Beşinci Terlik Günü kutlandı. Bir ay süren festival programı Kırcaali Belediyesi'nin katkısıyla KRIG Sanat Grubu tarafından düzenlendi. Yağmurlar'a yığılan yöre halkı tam anlamıyla bir bayram yaşadı. Bu coşku Ençets (Salman), Rani list (Işıklar), Stremtsi (Göklemezler), Jinzifovo (Yelciler) ve Şiroko pole (Sürmenler) okumaevleri ekiplerinin sunduğu zengin Türk ve Bulgar folkloru üstüne mümkün oldu. Djenifer adında bir Kamerun ressam kızının şarkı söylemesi büyük dikkat çekti. Fakat asıl ilgiyi meydana kurulan köy erkeklerin ördüğü 249 terliğin sergilendiği tesisat gördü.

Başta Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, üzerinde Terlik Bayramı logosunu taşıyan tişörtüyle, Belediye Meclis Üyeleri Ehliman Çoban, Niyazi Şakir ve Belediye Kültür uzmanları Şirin Süleyman ve Elmaz Kasim hazır bulundular. Onların yanında ev sahibi konumundaki köy muhtarı Gülhayat Halil, Penevo (Köseoğulları) ve Skalna glava (Kayabaşı) muhtarları Bahri Durmuş ve İsmail Ali vardı. Kırcaali Astronomik Gözlemevi başkanı Ermeni Agop Uzunbohosyan da gözlerden kaçmadı.

Açılışta KRIG Başkanı Radost Nikolaeva faaliyetlerinin temelinde düşlerin, fantazilerin yattığını kaydetti. Yine de bir gün Yağmurlar'ın helikopterlerin ineceği yer olacağı müjdesini verdi ve pilotun inerken görmesi gereken nişanın koyulduğunu açıkladı. Şaire, insanların havadan terlikler içinde dökülmeleri çok kolay ama bizim dileğimiz helikopterler gösteriş için değil, hizmet için buraya insin, dedi. O Yağmurlarlıların gelirlerin yetimler için harcandığı Ankara bazarına yaptıkları terlik ve resim bağışlarını içeren kutuyu gösterdi, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yazvuzcan'ın selâmını ve bizzat hediyeyi almaya geleceğini aktardı. Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçisi görevli Matias Höpfner'in KRIG'la işbirliğinden doğan tebriknamesini bildirdi.

Başkan Azis konuşmasında dünyada tek yapılan Terlik Festivali'nin Yağmurlar'ı global bir yerleşim yeri haline getirdiğini belirtti ve bir araya getirdiği sanatçıları örnek verdi. Bu başarının köy insanların hayallerine, güzel fikirlerine inanarak onları devamcılıkla, azimle realize etmeleri sayesinde gerçek olduğuna vurguladı. Bu inanç gittikçe daha fazla insanı sürüklemekte ve ben biliyorum ki bir gün Yağmurlar'a helikopterler gerçekten inecek. Çünkü Yağmurlar hayal gücünün, emellere erişilmenin, iyiliğe inanışın, geleneklere bağlılığımızın ve de şüphesiz terliğin sembölü oldu, diye ekledi.
Gülhayat Halil Kırcaali Haber'e bu günü sabırsızlıkla beklediklerini ve Terlik Bayramı girişimlerinden dolayı Yağmurlar halkıyla gurur duyduğunu söyledi.

Daha sonra Hasan Azis'le birlikte misafirlere geleneksel keşkeği dağıttılar. Başkana Mario Lişevski'nin Almanya öğrencilerinden Yağmurlar manzaralı bir resim hediye edildi. Azis genç sanatçıların köyde esinlendikleri resimleri izledi ve serginin Sofya'da açılması beklendiği belli oldu. Başkan Yağmurlar, Köseoğulları ve Salman'ın amatör takımların katıldığı futbol turnuvasına start verdi, oyuncular ise daha büyük para ödülü kazanmak için yarıştılar.


DİĞER HABERLER