Yalova'dan Rafet Koru, Ardino'yu güzelleştirmek için çiçek fideleri temin ettiPazartesi, 21 Mayıs 2018

Yalova'dan Rafet Koru, Ardino'yu güzelleştirmek için çiçek fideleri temin etti 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle Türkiye'nin Yalova şehrinde yaşayan sporun emektarı Rafet Koru, Ardino (Eğridere) kasabasında parklara ve yol kenarlarına dikmek için çiçek fideleri temin etti.

Bugün Ardino Belediyesi Ekoloji ve Çevre Koruma Dairesi çalışanları, belediye binasının bahçesine ve kasabanın merkez kesiminde bulunan beton saksılara çeşitli türlerde (petunya, kadife çiçekleri) çiçek diktiler.

Rafet Koru,"Ardino'yu ve doğup büyüdüğüm yerleri seviyorum. Fırsatım olduğunda her zaman buraya gelip daha rahat ve misafirperver hale getirmek için egzotik çiçeklerle kasabayı süslüyorum. 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Atatürk, Türk halkını anavatanlarının işgalcileriyle mücadelelerinde birleştirmek için Bandırma Vapuru ile Samsun'a ayak bastı. 19 Mayıs, Türk halkının ulusal kurtuluş savaşının bitişinin başlangıcını ve yeni Türk devletinin temellerinin atılmasını sembolize ediyor. Atatürk ve yoldaşları sayesinde Türk halkının tarihinde yeni bir sayfa açıldı" diye kaydetti.

Rafet Koru, 1948 yılında Byal İzvor (Akpınar) köyünde doğdu. Çocukluk yılları Ardino'nun Kabakçılar Mahallesi'nde geçti. Filibe'de Tarım Mekanizasyonu Lisesi'ni bitirdi. Gorubso-Madan Fabrikası'nda uzun yıllar spor eğitmenliği yaptı. Ardino Agro Endüstriyel Kompleksi (APK) Spor ve Turizm Bölüm Başkanı ve Ardino Su ve Kanalizasyon Şirketi'nde (VİK) teknik yönetici görevlerinde bulundu. 1978 yılında Bursa'ya göç etti. Halen Yalova'da yaşamakta ve Türkiye Devlet Su İşleri Müdürlüğünde teknisyen olarak çalışmaktadır. Yalova Belediye Masa Tenisi Spor Kulübü Yöneticisi ve Yalova Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin eski başkanıdır.


DİĞER HABERLER