Yavorovo köyünde yağmur duası yapıldıCuma, 29 Nisan 2016

Yavorovo köyünde yağmur duası yapıldı Çernooçene'nin (Yeni Pazar) Yavorovo (Başviran) köyü camisinde sağlık ve bereket için mevlit okundu. Köyün onlarca sakini sağlık, bereket ve hayır dualarında bulunmak için camiye akın ettiler. Kuran tilaveti ile başlayan program Mevlid-i Şerif'in okunmasıyla devam etti, yağmur ve bereket duasıyla son buldu.

Dini merasim, Yavorovo Cami Derneği ve Yavorovo Muhtarlığı tarafından organize edildi. Kurbanlık hayvan, torunu Elif'in sağlığı için hayvan üreticisi Recep Celal tarafından bağışlandı.

Mevlidi Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman şereflendirdi. Yavorovo Köyü Muhtarı Aynur Osman, gençlere ve sponsora mevlidin organizesine yardımcı olmalarından dolayı teşekkür etti.

Mevlide katılan herkere yerli bir aşçı tarafından kazanlarda dana eti ve pirinçle pişirilen geleneksel pilav dağıtıldı.

Yavorovo köyünde düzenlenen mevlitle Çernooçene bölgesinde geleneksel olarak ilkbahar ve yaz aylarında yapılan sağlık ve bereket için mevlit ve yağmur dualarına başlandı.

Vodaç (Kılavuzlar), Vojdovo (Emiroğullar), Dyadovsko (Dedeköy), Beli Vir (Mındırağaç), Paniçkovo (Çanakçı), Garbrovo (Gabra), Jenda (Yaşlıköy), Bezvodno (Susuz) ve başka yerleşim yerlerinde de geleneksel yağmur duaları yapılacak. Gelenek üzerine köy mevlitleri sonbaharın başında Kableşkovo (Şabanlar) köyünde düzenlenen yağmur duası ile son bulacak.


DİĞER HABERLER