Yayla'da geleneksel mevlit ve şenlik düzenlendiPazartesi, 27 Temmuz 2015

Yayla'da geleneksel mevlit ve şenlik düzenlendiPazar günü Ardino'nun (Eğridere) Rusalsko (Hotaşlı) köyüne yakın mevkide bulunan Yayla isimli yerde geleneksel sağlık ve bereket mevlidi ve şenlik gerçekleşti. Bölge imamları sağlık ve bereket mevlidi okudular, yağmur duası yapıldı. Yerli aşçıların hazırladığı 12 kazan etli pilavdan tüm katılımcılara ikram edildi. Etkinlikte Ardino Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Şaban hazır bulundular. Ayrıca Bursa BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve Kırcaali'den işadamı Müh. Fahri İdriz de köy mevlidine ve şenliğine katıldılar.

Geleneksel köy şenliği programı kapsamında serbest güreş turnuvası ve çocuk ve gençler maratonu gerçekleştirildi. Gelecek yılki şenlik için yardım toplamak amacıyla açık arttırmayla satışa sunulan gıda şeklindeki bağışlardan ve para bağışlarıyla birlikte 5 500 levadan fazla para toplandı. Açık arttırma ile yapılan bir kilo bal, inek yağı ve et satışlarından elde edilen gelirler 100 levayı aştı.

Komşu Bezvodno (Susuz) köyünden 1978 yılında Türkiye'ye göç eden BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, ilk defa bu köy şenliğine geldi. Bağış kampanyası ve açık arttırmaya katılan Doç. Dr. Yüksel Özkan, "Çocukluğum burada geçti. Şimdi o günlerden bana kalan nostaljik hatıralar" diye ifade etti.

Sofya'dan Zlatka Dumeva da şirin Lübino köyünde yaşayan İngiliz arkadaşları Melanie Koban ve Lee Maundar ile birlikte şenlikteydi. Dumeva, Rodopların güzelliğinden edindiği ilk izlenimleri şu sözlerle ifade etti: "Büyüleyici doğa, muhteşem hava, masalımsı bir yer".


DİĞER HABERLER