Yeni bir kamuoyu araştırmasına göre 43.Halk Meclisi'ne 8 parti girecekPazartesi, 29 Eylül 2014

Yeni bir kamuoyu araştırmasına göre 43.Halk Meclisi'ne 8 parti girecekModern Siyaset Enstitüsü tarafından yapılan kamuoyu araştırması sonuçlarına göre 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçimler sonrasında Meclis'e 8 olmak üzere rekor sayıda parti girebilir. 22 ile 27 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılan araştırma oy kullanacağını söyleyen vatandaşlara dayanmaktadır.

Elde edilen verilere göre bugün seçim yapılsaydı, Meclis'e Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB), Bulgar Sosyalist Partisi (BSP), Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Sansürsüz Bulgaristan (BBZ), Reformcu Blok, ABV, Vatanseverlik Cephesi koalisyonları ve Ataka partisi girecekti.

Demokrasi döneminde 7 olmak üzere en çok parti HÖH'ün de yer aldığı Üçlü Koalisyon hükümeti döneminde 40. Halk Meclisi'nde bulundu. Geçen Meclis, GERB, BSP, HÖH ve Ataka olmak üzere 4 olarak en az partili meclislerden biriydi.

Modern Siyaset Enstitüsü'nün tahminlerine göre GERB partisi önde olmaya devam ediyor ve BSP ile arasındaki fark giderek artıyor ve artık yüzde 14'e çıktı. Sonuçlara göre bugün seçim yapılması halinde GERB yüzde 35, BSP-Sol Görüşlü Bulgaristan İçin Koalisyon yüzde 21,2 oranında oy alacak. Sosyologlar, seçimlere kadar henüz hangi partiye oy vereceklerine dair karar almayanlar olduğuna göre iki parti arasındaki farkın artacağını tahmin ediyorlar. Böylece GERB'e destek yüzde 40, BSP'ye ise ancak yüzde 23'e kadar yükselebilir.

HÖH'e seçmenlerin yüzde 12,7'i oy vereceklerini söylüyorlar, fakat sosyologlar HÖH'e daha büyük destek verileceğini düşünüyorlar. Çünkü bu kamuoyu araştırmaları yurt dışından gelecek oyları ve Romanlar arasındaki seçmen oyu verme davranışlarını yansıtmıyorlar. HÖH partisinin seçim sonuçları ise büyük ölçüde buna bağlıdır. Aynı araştırmaya göre eğer seçmenlerin oy verme davranışları değişmezse 43.Halk Meclisi'ne muhtemelen 7 veya 8 parti girecek.


Araştırma sonuçları BBZ koalisyonunun yüzde 5,8, Reform Blok'un ise yüzde 5,6 destek alacağını gösteriyor. ABV koalisyonu da yüzde 5,4 oranında destek görüyor.

Şu ana kadar yapılan kamuoyu araştırmaları sonuçlarının Meclis'e girme barajını aşamayacağını gösterdiği aşırı ırkçı Ataka partisinin etkisini arttırmayı başardığı ve seçim kampanyasının son haftasında oy kullanacaklarını söyleyen vatandaşların yüzde 5'inden destek aldığını gösteriyor. Vatanseverlik Cephesi de yüzde 5 oranında destek görmektedir.


DİĞER HABERLER